Анализ на Lupa.bg: Прокурори скачат срещу Октопод само с две пипала!

Всички подсъдими по знаковото дело измряха, останаха само Янко Попов и Марчело Джотолов

Новини
13:30 - 23 Август 2024
5271
Анализ на Lupa.bg: Прокурори скачат срещу Октопод само с две пипала!

Върховният касационен съд (ВКС) пак не сложи точка на продължаващото вече 14 години дело „Октопод“, по което подсъдими останаха само Янко Попов и Марчело Джотолов. Другите оправдани по това дело измряха един по един сякаш като по прокоба. "Черното зло" понесе към гробищата не само подсъдимите, а и техни адвокати. Така прокурорите се изправят срещу "Октопод" само с две пипала, а процесът едва ли ще е толкова интересен за медиите и обществото.

Основният подсъдим, който всъщност успя да спечели делото, беше разстрелян по време на разходка на Витоша. Трактора обаче не е единственият мъртвец по "Октопода". 

Най-важният свидетел срещу Алексей Петров загина в катастрофа, а друг, който даде показания срещу бившия съветник в ДАНС, Пламен Устинов бе посечен с брадва. Това стана само в рамките на денонощие през ноември 2015 г., припомнят запознати. Умря също подсъдимият Антон Петров - Хамстера и неговата адвокатка Ваня Траянова.

Георги Цветанов е свидетелят, който твърди, че през 1996-та година е пребит с лопата от бившата барета. Според Пламен Устинов Петров е поръчал убийството на бизнесмена Васил Божков.

Първият инцидент става в четвъртък вечерта – часове преди делото “Октопод”, а вторият в петък по обяд – по време на съдебно заседание срещу Петров и останалите подсъдими за рекет. Подсъдими по делото са още Антон Петров-Хамстера, умрял с джипа си в планината, Марчело Джотолов, Янко Попов, Кирил Топалов и Цеко Йорданов.

Преди шест години закритият вече спецсъд оправда основния подсъдим по делото Алексей Петров, който миналата година беше застрелян, както и Антон Петров и Кирил Топалов. След това оправдателните им присъди бяха потвърдени и от апелативния спецсъд, а прокуратурата не протестира и те влязоха в сила. Съдът не ги осъди, но Господ се намеси и при странни обстоятелства започнаха да идват черни новини за смърт на оправданите в този дълъг и интересен за времето си процес. 

Още по време на делото Алексей Петров твърдеше, че то е политическо и е атака срещу него. След оправдаването на Трактора, бившата барета беше разстрелян от професионални килъри, като веднага след смъртта му се заговори, че е искал да влиза в голямата политика. 

Така делото продължи само срещу Джотолов и Попов, които единствени бяха признати на две инстанции за виновни за изнудване на бившия полицай Николай Денков преди 17 години. По това обвинение двамата получиха условни присъди от по 3 години затвор и глоби от по 4000 лева.

Преди две години ВКС веднъж отмени присъдите им заради неясни мотиви в решението на втората инстанция. Според ВКС от решението не става ясно кой от подсъдимите какви конкретно заплахи е отправил при изнудването на Денков.

Според обвинението бившият полицай бил изнудван, след като започнал бизнес с таксита и бил кредитиран от свои колеги, но в един момент спрял да им плаща според договорената помежду им схема. За да си възстанови парите, един от тези бивши колеги прехвърлил вземането си на фирмата „ИН-80“, която била управлявана от Джотолов. След това двамата подсъдими се срещнали с Денков и му представили договор за прехвърленото вземане, като му поискали 70 000 лева на три вноски. В разговора му обяснили също, че знаят къде детето му ходи на детска градина и къде живее семейството му, както и че „дългът следва човека, където и да отиде“.

Той обаче нямал пари и след срещата избягал в Италия със семейството си, където обаче го открили и Попов му казал, че трябва да изпрати 100 000 лева, като го заплашил, че в противен случай „той и семейството му ще бъдат убити, ще бъдат разчленени и предадени за органи на украинците“, както и че сестра му ще бъде отвлечена и „направена проститутка на Околовръстното на София“. В крайна сметка Денков се върнал със семейството си в България, без да плаща парите и му била назначена полицейска охрана, става ясно от приетата по делото хронология на събитията.

Според защитата на подсъдимите пък Денков е извършвал поръчково свидетелстване срещу Джотолов и Попов, като самият той е бил осъждан три пъти за измама и винаги получавал условни присъди. Според съда обаче няма доказателства Денков да е набедил с показанията си двамата подсъдими.

Апелативният съд не приема и тезата на защитата, че става дума за гражданскоправни отношения на Денков с бившия му колега, който му е заел пари. Според съда тези отношения са престанали да са гражданскоправни в момента, когато подсъдимите са заплашили Денков и са го принудили да поеме дълг към фирмата им.

В момента ВКС отново не е съгласен с присъдите на двамата подсъдими, като приема, че не са изпълнени изцяло указанията, дадени в предишното решение, както и намира нарушения при осъществяване на доказателствената дейност на САС.

„В настоящото си решение върховните съдии установяват вътрешно противоречие в атакуваното пред тях въззивно решение, тъй като най-напред в съдебния акт са обективирани репликите на всеки един от подсъдимите, а по-нататък като техен автор се посочва само подсъдимият Попов. Констатира се несъответствие на възприетите факти и потвърждаването на осъждането на подсъдимия Джотолов за съучастие във второто деяние от продължаваното престъпление“, се казва в решението. Върховните съдии посочват още, че за това деяние обвинението сочи, че подсъдимите са провели най-малко три телефонни разговора, в които са били отправяни заплахи, като само в последния е участвал Джотолов и това е оценено като едно престъпление, извършено в съучастие от двамата подсъдими.

„В атакуваното решение съдът е възприел, че проведените разговори са два, като в единия само подсъдимият Попов е разговарял и е заплашил свидетеля, а в другия – двамата последователно са го заплашвали. Инстанционните съдилища напълно безкритично са възприели предложената от обвинението конструкция, без да държат сметка, че изнудването по чл. 213а от НК – престъплението, за което е повдигнато обвинение, е престъпление на формално извършване и е довършено с отправяне на заплахата и довеждане до знанието на пострадалия на желаното от дееца поведение. При това положение върховните съдии намират, че е следвало да бъдат изложени съображения дали се касае до едно деяние и дали подсъдимият Джотолов е съизвършител в това деяние“, пише ВКС.

Процесът „Октопод“ не може да приключи окончателно вече 14 години след шумната акция на МВР и прокуратурата от февруари 2010 г. Тогава беше арестуван Алексей Петров и обвинен, че е лидер на престъпна група за рекет и изнудване.

Първоначално делото беше внесено в Софийския градски съд през 2011 г. и в продължение на две години беше гледано от скандалната съдия Румяна Ченалова. След това обаче тя беше уволнена и делото трябваше да започне отначало.

Междувременно, сякаш специално за това дело, бяха създадени специализираните съд и прокуратура и тъй като делото трябваше да започне отначало, процесът беше пратен в спецсъда.

Там то тръгна през 2015 г. и три години по-късно приключи с оправдателни присъди. През това време почина основният свидетел в процеса Георги Цветанов, който загина в катастрофа през ноември 2015 г.

Подсъдим по делото беше и бившият висш прокурор Цеко Йорданов, който беше обвинен в престъпление срещу правосъдието. Той също почина, но преди това делото срещу него беше прекратено, а той осъди прокуратурата за 50 000 лева.

Заради бруталните арести в акцията пък България беше осъдена в Страсбург да плаща обезщетения за близо 110 000 евро.

В началото бяха образувани три основни дела, които бяха популяризирани като „Голям Октопод“, в който ставаше дума за тежки икономически престъпления, „Нежен Октопод“ – за сводничество и проституция и „Малък Октопод“ – за рекет и принуда, което единствено стигна до съд.