Андрей Гюров и Христо Иванов измислили шефа на НС?
ПП предлага всяка парламентарна сила да номинира двама от другите формации за председател
Шефовете на ПГ на ДБ и на ПП - Христо Иванов и Андрей Гюров са измислили нова, консенсусна фигура за шеф на НС. Такъв сигнал дадоха те след поредния председателски съвет в институцията. По информация на Lupa.bg новата номинация е от ПГ на градската десница - като заявка за това даде по-рано и Кирил Петков, съпредседател на ПП.
Междувременно зам.-шефът на ГЕРБ Даниел Митов каза, видимо ядосан, че явно срещата, покана за която ПП отправиха, между всички парламентарни сили в зала "Запад" няма да се състои, защото чакал 25 минути там.
Петков и Василев влязоха точно в 12:23 часа. И така нарочената като лидерска среща се превърна в пресконференция на "Промяната".
Бившият премиер не скри разочарованието си, че задкулисните договорки били толкова силни и това резултирало в парламентарна криза.
"Надявам се да осмислят предложенията ни. Задкулисието не води до нищо", предупреди Петков.
"Цялото развитие на страната е блокирано. Защото задкулисните договорки не могат да дадат решение и това се видя - 3 опита, и трите - ялови. Да търсим решения при затворени врати много ясно се очерта вече и в зала, че едва ли това ще доведе до нещо разумно и нормално, Единственият начин е да започнем да си говорим пред очите на целия народ", добави Асен Василев.
Василев смята за удачно партиите да спрат да номинират за шеф на НС собствените си кандидати, а да посочат фигури от другите парламентарни сили. Петков разшири идеята, като предложи всяка партия да предложи по двама депутати от другите формации, подходящи да оглавят парламента.
Да започнем с това какъв председател на НС искаме. Някой, който има опит или да се учи в движение, защото този парламент ще е каратък, или някой, който има високо обществено доверие. Така описа бъдещият парламентарен шеф Асен Василев. Например да има вариант партия да не номинира собсттвените си кандидати, но да посочат един или двама от други ПГ групи, повтори новата идея той.
Но това не може да се случи при затворени врати. Това е процес, който трябва да се случи пред очите на цялото общество, категоричен бе Василев.
Този процес трябва да се случи с хората, които взимат решения и тези хора трябва да се в залата, където решенията се взимат, а не да си говорим от трибунки, кой какво казал, какво не казал. Видя се, че нормалният процес от зала не произвежда резултат, нито пък Председателският съвет, отбеляза той. И заключи, че явно ще се търси нов подход.
