Андрей Райчев: Радев няма да прави партия
За мен няма никакво съмнение - Румен Радев няма да прави партия. Ако искаше, щеше да се държи по друг начин и тя щеше да е най-голямата. Щяхме да имаме две партии на двама генерали.
Това коментира социологът Андрей Райчев пред БНР. "Когато има вълнение в езерото, изключително грешно е да кажете какво е неговото равнище. Важно е да се натрупат социологически изследвания. Виждаме подем в "синьо" и стабилизация на ГЕРБ и БСП. Т.е., партиите на статуквото се стабилизират. Виждаме и смущения сред електората на ИТН", анализира той.
"За БСП е най-сложно в момента, защото ту я слагат към ИТН, ту към ДБ. Каквото и да си говорим, тя е единствената, която се бори срещу Бойко Борисов през последните 4 години.
Страшно много хора се връщат при ГЕРБ, защото партиите на протеста се изпокараха. Слави Трифонов не взе властта, както може, а за това има цена. Той предложи кабинет и поиска да го подкрепят. Корнелия Нинова никога не е била член на БКП, но БСП все още се свързва с нея. Тя е приета като компромисна, партия, която отстъпва и 30 години затова оцеля. Нинова обаче смени политиката. Тя не е управлявала 45 г. и няма комплекс. В момента виждаме класическото поведение на БСП с идеи за народа, за доходите и т.н. За БСП може да е изненадващо, но левицата падна под 400 000 избиратели на последните избори. Много е трудно да се предвиди бъдещето на БСП, но завръщането към традициите е изгодно", каза още Райчев.
"Кирил Петков може да не е отделен от ДБ. Кирил Петков и Асен Василев имат 90 000 души инициативен комитет във Фейсбук. Те имат два избора - или да се присъединят към ДБ, или да направят нещо свое.
Това решение не е очевидно. Петков каза нещо съществено - разликата между мен и Николай Василев е, че докато запушваме дупките, не можем да водим дясна политика. България няма ясна дясна икономическа политика. В същото време ДБ не е партия, а коалиция на ляво "зелено", центристко "Да, България" и дясна ДСБ", припомни Райчев.
"За мен няма никакво съмнение - Румен Радев няма да прави партия. Ако искаше, щеше да се държи по друг начин и тя щеше да е най-голямата. Щяхме да имаме две партии на двама генерали.
Повечето наблюдатели описват ситуацията с агония на България, на ГЕРБ и т.н. Аз обаче виждам родилни мъки. Българите не са като преди 20-30 години. Ние не сме бедни, не сме нещастниците, които като дойде гръцки бизнесмен, мислят, че небето се е отворило. Вече знаем къде отиваме и не вярваме на бай Илия, който се върнал от Севиля 2 пъти и разказва какво било там.
България ще поражда в следващите години нова политическа система и политици. България въобще не е в агония.
Разделението на партиите "протестиращи - статукво" се разпадна. Зависи как ГЕРБ ще се възстанови, защото не е за отписване", коментира социологът.