Андрей Янкулов за "Осемте джуджета": Случаят започва като семейна драма, но продължава като правосъдна
Спецпрокуратурата е вземала злато и пари от едни лица и ги е връщала на други, обясни експертът в Антикорупционния фонд
ВСС започна изслушване на Андрей Янкулов от Антикорупционния фонд за казуса "Осемте джуджета". В началото на дебата той обясни какво представлява случая и как започва всичко.
"Този случай започва като семейна драма между бащата Илия Златанов и сина му Явор, но продължава като правосъдна драма", коментира Янкулов. "За съжаление, това не е единствената неправомерна мрежа за влияние в правосъдието", каза той.
Според Янкулов това, което е будило най-голямо притеснение за "голямо безобразие в Специализираната прокуратурата" е разпореждането с веществените доказателства - пари в брой и злато. Те са върнати с постановления от прокурори на лица, от които не са иззети, и то на основание на документи, които са странни.
"Например едни 500 хил. евро са върнати по силата на договор за отговорно пазене. Без въобще да се установи на кого са тези пари", посочи Янкулов. А по отношение на златните монети на стойност 4 млн. лв. се развиват нещата по същия начин, но там се представят някакви фактури.
Той посочи, че на връщането на веществените доказателства разкриват една "гротескна картина". А при договора за отговорно пазене пишело една сума, която е по-голяма от намерената в сейфа на Явор Златанов.
Вероятно това не е единичен случай, по който се връщат веществени доказателства. "Създава се съмнение, че може да се е случвало и при други случаи", каза Янкулов. Имало твърдения на хора, разследвани от спецпрокуратурата, че иззети от тях вещи и са били видени в аукциони по интернет. Според него този казус показвал една диагноза за Специализираната прокуратура.