Ангелкова: Миналата година ни посетиха 421 000 полски туристи, искаме повече
Тя подкрепи идеята и изтъкна значението на съвместните продукти за утвърждаване позициите на двете страни на далечни пазари
Министърът на туризма - Николина Ангелкова, проведе във Варшава работна среща с министъра на развитието на Полша Ядвига Емилевич, на която бяха обсъдени актуални за сектора теми от взаимен интерес.
"Състоялият се двустранен "b2b" бизнес форум с участието и на представители на местната власт е началото за надграждане на традиционно добрите ни отношения - посочи министър Ангелкова. - Споделих за фокуса, който поставяме, за активен маркетинг на полския пазар. Допълнителен силен стимул ще бъде и новият финансов механизъм, с който българското правителство ще подкрепи организирания туризъм към България. Една от предвидените по него кампании е насочена към Вишеградската четворка, в която Полша играе съществена роля, подчерта българският министър. Паралелно продължава работата на ведомството по интегрираните кампании с медиямикс за промотиране на България като дестинация за четири сезона и за увеличаване на туристопотока".
"През миналата година страната ни е посетена от близо 421 хил. полски туристи, но възможностите са много по-големи. За да постигнем тези цели, имаме готовност в края на годината да открием национален офис за туризма към посолството ни във Варшава, което е знак за добро сътрудничество с Полша", подчерта министър Ангелкова.
Тя припомни възходящите статистики в сектора след създаването на самостоятелното Министерство на туризма в края на 2014 г.
Макар и младо, за този период то постигна съвместно с бизнеса и общините 31% ръст на чуждестранните туристи. Успешно заработи Единната система за туристическа информация, която гарантира сигурността на нашите гости и по-високи приходи в отрасъла, но и дава нови перспективи за правене на анализи, прогнози и профили за нуждите на маркетинга и рекламата, стана ясно от думите на министър Ангелкова.
Тя покани събеседничката си да участва в международния форум за устойчиви инвестиции в туризма на Източна Европа, който ще се проведе на 21-23 май в най-големия български морски курорт Слънчев бряг съвместно с експерти от Европейската комисия и бившия генерален секретар на Световната организация по туризъм Талеб Рифай. Един от панелите ще е посветен на финансовите инструменти за насърчаване на туристическия бизнес и инвестициите в сектора.
Ядвига Емилевич поздрави Ангелкова и нейния екип за постигнатите високи резултати и изказа желание за полско присъствие на форума. Двете демонстрираха готовност на страните си да обсъдят възможността за споразумение с анекс към Спогодбата за сътрудничество в областта на туризма между Народна Република България и Полската Народна Република. Документът е подписан през 1969 г. и се нуждае от актуализация, която ще позволи да се осъвременят двустранните отношения в туризма, бе посочено по време на срещата.
Полският министър на развитието специално благодари на българската страна за навременното и професионално отношение към полските туристи, пребивавали в България при фалита на британския туроператор „Томас Кук“.
България остава безспорно една от дестинациите за полските туристи и Слънчев бряг е много популярен, каза още Ядвига Емилевич и акцентира върху значението на авиовръзките, които увеличават многократно възможностите в туризма. Полският министър подкрепи инициативата за откриване на български туристически офис във Варшава и прогнозира, че той ще има голям ефект за надграждане на двустранните контакти. Тя предложи страни като Полша, България, Румъния и др. да не се рекламират само поотделно.
"Ако предложим региона заедно на далечни пазари, би било много атрактивно в рамките на инициативата “Три морета”, каза още тя.
Първата най-лесна стъпка според нея е например да се презентират столиците.
Министър Ангелкова подкрепи идеята и изтъкна значението на съвместните продукти за утвърждаване позициите на двете страни на далечни пазари. Много важно е присъствието ни на полските туристически изложения, където нашите общини нагледно разкриват потенциала си като дестинации. Тя даде пример и с предстоящото подписване през април на споразумение за сътрудничество между българската община Костенец и полската Сероцк.