Той обясни, че всеки ваксиниран може да има достъп до сертификата си чрез електронен подпис, притежаван от около 200 хиляди души, или чрез личните си лекари - от 1 февруари.
Личните лекари ще могат да разпечатат сертификата за ваксиниране. За да няма злоупотреби с документа, са създадени няколко нива на сигурност. Сертификатът за ваксинация има QR код, чрез който се показва валидността му. Злоупотреба със сертификата е невъзможна, увери министърът, цитиран от БТА.
Достъпът до електронното медицинско досие, в което има данни за направени прегледи, изследвания, включително и сертификата за ваксинация срещу COVID-19, също е чрез електронен подпис. В досието е посочен и личният лекар на пациента, решения на ТЕЛК, издадени направления за прегледи, ваксини, прегледи при дентален лекар, резултати от изследвания, кръводарявания и др. Резултатите от изследванията ще са достъпни за лекарите през техните информационни системи и няма да е необходимо пациентът да ги представя на хартия. В електронното досие няма да се нанасят данни със стара дата, от предишни прегледи, изследвания и др.
Пациентското досие е достъпно и чрез мобилен телефон. Към края на март електронното направление ще бъде надградено и ще е възможно издаването на направления за всички диагностични процедури, извършвани в доболничната медицинска помощ, добави министър Ангелов.
Достъпът на лекарите до електронното пациентско досие ще бъде денонощен, като целта е максимално улесняване на пациентите и лекарите.
Снимка: Агнес Методиева