Анкара възпрепятства диалога с Атина

Свят
17:31 - 28 Ноември 2024
1364
Анкара възпрепятства диалога с Атина

Крехкото състояние на гръцко-турските дипломатически преговори е изправено пред допълнително напрежение след твърдолинейните забележки на турския министър на отбраната Яшар Гюлер, който повтори спорните позиции на Анкара относно териториалните и морските спорове, съобщава електронното издание на в. "Катимерини". Коментарите на Гюлер, направени по време на парламентарна сесия, подчертаха продължаващото напрежение, докато и двете нации управляват дългогодишни конфликти за суверенитета в Егейско и Източно Средиземноморие.

Гюлер цитира особено Александруполис, стратегическо пристанище, приемащо американските сили в Северна Гърция, като „заплаха за сигурността“, добавяйки го към списъка с оплаквания на Анкара заедно с милитаризираните острови на Гърция. Тази позиция е в съответствие с по-широката опозиция на Турция срещу възприеманите западни военни посегателства близо до нейните граници.

Той също така се позова на Бернското споразумение, двустранно споразумение от 1976 г., призоваващо двете нации да преустановят дейностите си в континенталния шелф на Егейско море, докато трае диалогът между страните (на практика през 1981 г.).

Гърция официално отхвърли споразумението през 1987 г. и включването му сега сигнализира за намерението на Анкара да съживи минали рамки, вместо да преследва съвременни споразумения.

Освен това Гюлер твърди, че Турция е разрешила изследване на морското дъно близо до гръцкия остров Касос от италианския кораб Ievoli Relume през юли.

Атина опровергава това, като твърди, че подобни действия изискват гръцко съгласие.

Тези напрежения, които задълбочават съществуващите спорове относно енергийни проекти като междусистемната връзка между Гърция и Кипър, бяха обсъдени в сряда по време на гръцко-кипърската междуправителствена среща на върха в Никозия, на която присъстваха гръцкият премиер Кириакос Мицотакис и кипърският президент Никос Христодулидес.

В отговор на изявлението на Гюлер източници от гръцкото министерство на отбраната потвърдиха ангажимента на Гърция към международното право, включително Конвенцията на ООН по морско право.

„Позиции, които противоречат на международното право, не допринасят за консолидирането на климата на взаимно доверие и подобряването на двустранните отношения“, посочват източниците, отбелязвайки, че Гърция остава непоколебима в защитата на своя суверенитет и права съгласно международните норми.

Ясно е, че реториката на Гюлер разкрива нежеланието на Анкара да смекчи исканията си.