Асоциацията на екскурзоводите ще обжалва становище на КЗК
Комисията иска всички да бъдем посредствени, смята Никола Миндов
Ще обжалваме становището на Комисията за защита на конкуренцията, обяви пред БНР Никола Миндов от Асоциацията на екскурзоводите относно документ на КЗК, според който нормативната уредба, регулираща дейността на екскурзоводите, съдържа ограничение на конкуренцията. В становището се казва, че всеки може да направи подробно проучване на забележителностите на даден град и да подготви екскурзоводска беседа, а от качеството на предлаганите услуги ще зависи дали ще остане на пазара.
"Всички колеги са страшно ядосани. Не можем да проумеем защо точно в този момент, в началото на туристическия сезон, КЗК се е захванала с това нещо", посочи той в интервю за предаването "Хоризонт до обед".
По думите му това е сериозна професия, която изисква много знания. Според КЗК всеки, който научи нещо за своя регион, може да води туристи, изтъкна Миндов и добави мнението си, че това е несериозно:
"Туристите ни питат какви ли не въпроси, ние трябва да сме подготвени".
Според него конкуренция и в момента има. Комисията иска всички да бъдем посредствени, смята Никола Миндов.
"Ние трябва да сме подготвени във всяко едно отношение. Не мога да разбера защо изискват такива неща от нас. /.../ Не мога да разбера защо Комисията иска хората да не знаят много?", недоумява той. Според него изискванията трябва да бъдат високи, за да може тази професия да бъде упражнявана.
Димитър Попов, който е управител на фирма, предлагаща специализирани форми на туризъм, подкрепя становището на КЗК. Той смята, че ограниченията са пречка за фирми, като неговата. По думите му значката има значение, но не трябва да се вменява като задължение.
"Екскурзоводската услуга не е животозастрашаваща или застрашаваща сигурността по някакъв начин. Говорим само за качество. Кое гарантира качеството? Кой определя качеството на една услуга?", попита той. И подчерта, че туристите имат различни потребности от екскурзоводско обслужване. А в България има страхотен недостиг на екскурзоводи.
Нека да се сертифицират, но да не вменяваме задължение, препоръча Димитър Попов и обясни:
"Ако групата или туроператорът реши да ползва друг човек за определен вид група - това е негово право. И няма да му скача общинска полиция и да каже, че този човек няма значка. Аз като туроператор нося отговорност за качеството на услугата. Ако има оплаквания от екскурзоводско обслужване, аз плащам обезщетението. Ако има оплакване от екскурзовод - с или без значка, аз го отписвам".
"За специализиран тур ще потърся специалист, без да гледам дали има значка. Аз ще го потърся като експерт, специалист", отбеляза Момчил Дамянов, планински водач и екскурзовод, който се занимава със специализирани форми на туризъм.
Ако се случи нещо на някоя пътечка и стане проблем обаче, ще се пита кой ги е водил и би могло да стане проблем, каза той.
По думите му има хора с много познания и умения, които това ги ограничава. В заключение Дамянов посочи:
"Нещата, които се случват, не са измислени от нашата държава, а следваме европейски директиви. Изминали целия този път, не мога да си представя как ще се върнем назад. За екскурзоводите това ще означава една голяма вълна от недоволни клиенти на България. България няма нужда от този риск в момента".
Той е категоричен, че правилата трябва да се разглеждат и адаптират, за да отговарят най-добре на търсенето на туристите.