Астрономи засякоха странен радиосигнал от далечна планета
Това още не означава, че там има живот
Едно обнадеждаващо откритие на астрофизиците може да показва наличието на магнитно поле и потенциал за извънземен живот. Намирането на далечни планети, които потенциално биха могли да крият живот, със сигурност не е лесна задача, но това е последното откритие, докладвано от учени от Националната научна фондация на САЩ (NSF). Откритието ще помогне да се намери свят, който може да не е толкова различен от нашия.
Разположена на около 12 светлинни години, планетата, наречена YZ Ceti b, е скалист земен свят, от който астрономите са получили необичаен кохерентен сигнал. Това обаче не означава, че интелигентна извънземна цивилизация се опитва да изпрати съобщение на Земята. Изглежда, че сигналът се генерира от взаимодействието между родителската звезда на планетата и нейното магнитно поле.
Ако е вярно, то това е много важно откритие, тъй като наличието на магнитно поле се смята за един от ключовите фактори, поради които нашата планета е обитаема, а други (като Марс) не са.
„Всъщност виждаме полярно сияние върху звезда – това означава полученото радиоизлъчване“, казва астрофизикът Себастиан Пинеда от университета в Колорадо и добавя: „Планетата също трябва да има полярно сияние, ако има собствена атмосфера“.
Не е ясно дали планетата е обитаема.
„Намирането на потенциално обитаеми светове в други системи зависи отчасти от възможността да се определи дали скалисти подобни на Земята екзопланети действително имат магнитни полета“, казва Джо Пеше от Националната радиоастрономическа обсерватория.