Атанаска Дишева: Съществува система за манипулация на резултати по дела

Натиск на един магистрат може да окаже влияние на тези, които са встрани, посочи кадровикът на Темида

Актуални новини
12:54 - 09 Януари 2025
1151
Атанаска Дишева: Съществува система за манипулация на резултати по дела

„Имаме данни, че съществува система за влияния върху магистрати. За съжаление обаче ние нямаме публична информация за успешно провеждане и разследване. От тези данни следва, че всъщност съществува система за манипулация на резултати по дела, на преписки“.

Това каза Атанаска Дишева, която е член на ВСС от съдийската колегия. Тя заяви, че това противоречи на идеята за случаен подбор на магистрати и за обективно разследване.

Дишева добави, че понякога даже натиск на един магистрат може да окаже влияние на тези, които са встрани.

„Смятам, а и защото съм го чувала от свои колеги, какъв ефект има атака срещу магистрат спрямо останали. Сплашването може да окаже силно влияние върху тези отстрани. Магистратите имат личен живот, който не е свързан с тяхната дейност. Те биха предпочели тя да не става публична, защото е лична. Поради това те биха се поддали на шантаж. Това е начинът да бъдат накарани магистрати да мълчат, да си направят отвод или да издадат постановление в дадена посока“, заяви още тя. 

„Ако бъдат приети промените, които се предлагат от партиите, би следвало процедурата за избор на главен прокурор с единствен кандидат Борислав Сарафов да бъде прекратена“, посочи тя.

„Не може да има отговор кой ще бъде и.ф. главен прокурор. Един от законопроектите предвиждат ограничаване на заемане на длъжността до шест месеца. Ако законопроектът бъде приет, трябва да бъде избран нов и.ф. главен прокурор“, допълни Дишева.

„В много случаи сме имали перфектна правна уредба. На практика се стига до превратно тълкуване и прилагане на текста или подмяната му с фактически действия. Правната уредба сама не може да гарантира избор, който да осигури необходимото развитие на прокуратурата в посока, която да осигури правов ред“, каза още членът на Висшия съдебен съвет.

Присъствах на обсъждането в Комисията по конституционни и правни въпроси. Обсъждането беше вяло. По същество не беше обсъдено нито едно от предложенията. Сроковете трябва да бъдат пресирани, за да се осигури възможност преди 16 януари законът да бъде приет“, коментира тя.