Австрия пак е недоволна: Плащали прескъпо за връщането на мигрантите

Виена продължава да е единствената страна, която твърдо се противопоставя на приемането на България и Румъния в Шенгенското пространство и по суша

Новини
13:30 - 28 Юли 2024
5070
Австрия пак е недоволна: Плащали прескъпо за връщането на мигрантите

Австрия, която единствено спира България и Румъния за сухопътния Шенген, се оплака, че плаща прескъпо от бюджета си, за да връща мигранти, включително и у нас. Това се разбра след като австрийският министър на вътрешните работи Герхард Карнер обявил, че иска  отново да връща мигранти в Афганистан и Сирия.

Миналата година за депортиране на мигранти са похарчени общо 3,7 млн. евро, предава австрийската новинарска агенция АПА, цитирана от БТА. Особено индивидуалните депортации се превръщат във финасово бреме - за съвместна мисия за прехвърляне на трима души в Колумбия и на един в Доминиканската република например са били похарчени 60 600 евро.

Депортирането на 22-ма души в Ирак миналата година е струвало общо 303 000 евро. Най-голяма тежест за финансите на страната са депортациите в страни извън Европа, но дори в пределите на Европа депортирането не е евтино. За изпращането на 58 души обратно в България са похарчени общо 425 000 евро, твърди Австрия.

Виена продължава да е единствената страна, която твърдо се противопоставя на приемането на България и Румъния в Шенгенското пространство и по суша. За това предупреди само преди няколко седмица Белгия, която председателстваше ЕС до 1 юли.  "Малка група страни продължават да са против . Като председателство направихме каквото можем, за да сближим различните позиции. Но това не стана възможно поради мненията "против". Вероятно няма да приключим въпроса тази седмица“, заявиха официален Брюксел. Под група очевидно се има предвид само Австрия, която остава твърда.

Белгийците, чието председателство приключи в края на юни, се надяваха да играят ролята на посредник, но така и не успяха като обявиха, че са важни парламентарните избори в Австрия, които ще се проведат наесен. 

От 1 юли до края на годината председателството  на ЕС пое Унгария, която също започна да обещава посредническа роля за Шенген, но и до момента не е известно да има какъвто и да пробив. 

Само преди дни стана ясно, че представители на австрийското и германското вътрешни министерства са разположени и работят на Летище София. Българският вътрешен министър Калин Стоянов обяви, че "австрийски съветник по сигурността на документите работи заедно с нашите служители на Аерогара София, а действията ни се подпомагат и от германски представител". 

За евентуално разполагане на германски полицаи се разбра още в средата на април от думите на федералния министър на вътрешните работи на Германия Нанси Фезер, която бе на посещение в България. Това беше първа визита на германски МВР-шеф от 2008 г. насам. Тогава тя определи разполагането на германски полицаи у нас за поемане на солидарна отговорност.  

После стана ясно, че и Австрия вече е сложила свой служител на Летище София. Това се счита за част от опитите за австрийско "да" и за Шенген по суша до края на годината.

И досега се счита за някакъв пробив, че Виена пусна София и Букурещ в Шенгенското пространство поне по въздух и море от края на март т.г., но бизнеса смята, че се губят милиарди от това, че това не се е случило и по суша.