Австрия с извънредни мерки срещу енергийната криза
Вицеканцлерът на Австрия Вернер Коглер и министърът на финансите Магнус Брунер представиха на пресконференция подробна информация около заплануваното приемане на Закона за принос към енергийната криза, който ще бъде внесен в парламента. Законът предвижда петролните и газовите фирми да внасят като данък част от своите печалби, а за производителите на електричество се въвежда таван на печалбите.
Тази мярка ще осигури от 2 до 4 милиарда евро, които ще бъдат използвани за подкрепа на домакинствата и бизнеса. За петролните и газовите фирми като база за зичисляване на дължимите суми ще се използва средната печалба в годините 2018 – 2021. Ако актуалната печалба е над 20 процента от средната печалба през базовия четиригодишен период, то 40 процента от нея ще бъдат внесени като данък.
Но тъй като върху печалбата се налага и корпоративен данък, то процентът се увеличава и достига 65 процента от печалбата, поясни Вернер Коглер. Ако фирмите успеят да докажат, че инвестират във възобновяема енергия, процентът спада от 40 на 33 процента.
За произвеждащите електроенергия, респ. търгуващите с електроенергия фирми максималната допустима печалба е 180 евро на мегаватчас. Максималната допустима печалба намалява на 140 евро на мегаватчас, в случай че не може да бъде доказано инвестиране във възобновяема енергия. Въвежда се и долна граница, за да бъдат защитени малките производители, но предстои да се определят детайлите, допълни финансовият министър.
Мерките ще са валидни до края на 2023 година и за предприятията, работещи с фосилни енергоносители, влизат в сила от 1 юли тази година. Таванът за печалбите на производителите на електроенергия се въвежда от 1 декември. База за тази мярка са решенията на ЕС.
Това са извънредни мерки в извънредни времена, подчертаха двамата политици. Пакетът ще осигури повече справедливост и е резултат от много добрите и конструктивни разговори в правителството, подчерта вицеканцлерът Вернер Коглер.