Българите зад граница настояват за свои депутати в парламента

Свят
13:30 - 08 Октомври 2020
2782
Българите зад граница настояват за свои депутати в парламента

Хиляди български граждани, живеещи в чужбина, настояват да могат да гласуват на българските избори там, където живеят. Те изготвиха петиция с искания за промени в Изборния кодекс, за да могат да упражняват ефективно правото си на глас.

Конкретните цели са автоматичното отваряне на рекордния брой секции извън страната от парламентарните избори през 2014 г., както и създаването на многомандатен избирателен район „Чужбина“ (МИР „Чужбина“). Чрез създаването на такъв многомандатен избирателен район българите зад граница ще имат свои преки представители в Народното събрание.

Петицията поставя искането както извън, така и на територията на България още на предстоящите избори да може да се гласува и по пощата, а впоследствие да се изгради система за електронно гласуване. Петицията е адресирана до различни български институции, научи Lupa.bg от Теодор Антонио Георгиев - студент по масови комуникации и организатор на протестите на българите във Виена и в други градове зад граница.


И българите във Виена искат оставката на Бойко Борисов

Инициативата тръгва от организаторите на протестните шествия в Австрия, като целите на петицията се подкрепят от протестиращи българи и от много други държави.

„Исканията не са нещо нещо ненормално, а напротив – гласът на българите зад граница трябва да бъде зачетен наравно с останалите гласове“, отбелязва Стефан Манов, член на Обществения съвет към ЦИК и споменава съседни на България държави, в които тази практика вече е факт, като Северна Македония и Румъния.

В допълнение експертът коментира и ефекта от автоматичното отваряне на секции през 2014 г.: „През 2014 г. гласуват 145 хиляди българи зад граница, спрямо 115 хиляди през 2013 г. Резултатът е 60% повече гласували в САЩ, Западна Европа и Австралия, и 5% по-малко в Турция.“

Сънародниците ни в Австрия се събират вече седем пъти на протести и нямат намерение да се отказват. В инициативата за промяна на Изборния кодекс се включиха български граждани от САЩ, Великобритания, Германия, Франция, Италия, Австралия, Канада, Холандия, Белгия, Дания, Норвегия и други. Подкрепа за исканията има и от страната.