България сече златна монета от 100 евро

БНБ пуска шест възпоменателни пари догодина, последната златна монета в лева ще е с лика на Св. Патриарх Евтимий

Актуални новини
17:00 - 14 Юли 2025
4548
България сече златна монета от 100 евро

Българската народна банка ще емитира златна монета от 100 евро „Св. Богородица - Златна ябълка“. Специалната възпоменателна монета ще бъде пусната за продажа през януари догодина, когато страната ни вече ще е в еврозоната. И като член на еврозоната България ще има право да емитира възпоменателни монети с различен номинал, но те вече няма да са в лева, а в евро.

Медните, сребърните и златните възпоменателни монети са предназначени за нумизмати и не са пари в обращение. Те имат колекционерска и инвестиционна стойност. Някои от тях имат доста ограничен тираж, което логично вдига цената им на пазара. След влизането ни в еврозоната обаче вероятно БНБ ще пуска възпоменателни монети в по-голям тираж, тъй като към тях вече ще имат интерес не само нумизмати от България, но и от други страни в ЕС.

Отделно от възпоменателните монети с различен номинал, обаче Централната банка има право два пъти годишно да сече и специални монети от 2 евро, които са по повод на различни исторически събития или в чест на личности. Тези монети от 2 евро се пускат в обращение и ще бъдат законно платежно средство.

"Света Богородица" ще е с четири номинални стойности – 10, 20, 50 и 100 евро, а цената на всяка от монетите, чиято златна проба е 999/1000, ще бъде обявена от БНБ на 8 август, научи Lupa.bg. На тази дата официално всички цени у нас ще трябва да бъдат обявени в двете валути - лева и евро. Всяка от монетите е с определен грамаж и големина.

Общо шест възпоменателни монети ще бъдат отсечени през 2026 г. Същия брой се планира и за 2027 г. и 2028 г. Това става ясно от приетите „Монетна програма за 2026 г.“ и „Предварителна монетна програма за 2027 - 2028 г.“ на БНБ, които са достъпни на сайта на централната ни банка.


Сребърна монета, която БНБ ще емитира през януари догодина, е посветена на 125 години от пускането на електрическия трамвай в България. Номиналната ѝ стойност е 10 евро.

От серията „Български творци“ с медна монета от 2 евро БНБ ще отдаде почит на видния български театрален актьор Кръстьо Сарафов. Тя ще излезе през март.

От серията „Българско Възраждане“ със сребърна монета с номинална стойност 10 евро през април БНБ ще отбележи 150 години от Априлското въстание.

От серията „Български църкви и манастири“ през август 2026 г. ще бъде пусната в обращение също сребърна монета с номонал 10 евро.

Ликът на Свети Иван Рилски ще ни гледа от възпоменателна златна монета с номинал 100 евро, която се планира да бъде пусната в обращение през октомври 2026 г.

През следващите три години трябва да излязат общо 11 възпоменателни монети. Предварителната програма за периода 2027 - 2028 г. също е приета.

Образите на Св. мъченици Вяра, Надежда и Любов и майка им София ще се появят на възпоменателна златна монета през 2027 г. БНБ предвижда да емитира златната монета „Св. Богородица - Златна ябълка“ както през 2027 г., така и през 2028 г.

Само преди дни БНБ пусна в продажба сребърна монета от 10 лева в чест на 175 години от рождението на Иван Вазов. Нейният номинал е 10 лева, а пазарната цена на касите на БНБ е 168 лева.

След приемане на еврото за законно платежно средство в Република България, номиналната стойност на монетите, на които е изобразен българският лев, ще бъде променена в евро.

Последната възпоменателна българска монета в лева, която ще бъде емитирана от БНБ през декември, ще бъде златна, с номинал 100 лева, и на нея ще бъде изобразен Св. Патриарх Евтимий Търновски.

Всяка държава от еврозоната подчертава исторически събития с помощта на нумизматиката. Възпоменателните евромонети са една от най-известните валути. 
Някои евромонети от 2 евро се произвеждат в много ограничени тиражи. Ето защо цената на възпоменателните евромонети се повишава непрекъснато. Например най-скъпата монета от 2 евро е "Монако Грейс Кели", която реално е в обращение, но почти не се намира на пазара. Стойността на тази монета достига над 5000 евро.


И след влизането ни в еврозоната Българската народна банка ще осигурява и контролира печатането на евробанкноти и сеченето на разменни, възпоменателни и колекционерски евромонети от благородни метали и мед в страната.

Българската народна банка определя дизайна на националната страна на разменните и възпоменателни евромонети, които ще емитира, както и дизайна, номиналната стойност и техническите характеристики на колекционерските евромонети, които ще емитира. Количествата възпоменателни евромонети, които националните централни банки възнамеряват да емитират, се одобряват от Европейската централна банка.

Серията евромонети се състои от осем различни номинала: 1, 2, 5, 10, 20 и 50 цента, 1 евро и 2 евро. Евромонетите имат обща страна и национална страна, което символизира единството на ЕС в многообразието от националности. На националната страна е посочена емитиращата държава, а дизайнът на общите страни на монетите е дело на Люк Люикс от Белгийския кралски монетен двор.

На общата страна са представени изображения на Европейския съюз или на Европа, които символизират единството на ЕС. На монетите от 1, 2 и 5 цента е представено земното кълбо с Европа, Африка и Азия. Всички евромонети могат да бъдат използвани навсякъде, където се извършват разплащания в евро.

На монетата от 2 евро, емитирана от БНБ, е изобразен Св. Паисий Хилендарски – български народен будител и духовник, автор на първото възрожденско произведение в българската историография – „История славянобългарска“; на кирилица вдясно надпис „БЪЛГАРИЯ“. Вляво от изображението на светеца са разположени надпис на кирилица „ЕВРО“ и годината на емисия. По гурта на монетата от две евро има следния надпис: на едната половина е изписано „БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ“, а на другата – обърнато е изписан същият надпис.

Върху гурта на монетите от 2 евро ще бъде изписан последователно текст на кирилица „БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ“ на едната половина, а на втората половина – обърнато ще бъде изписан същият надпис.

Надписът „БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ“ (изписан само еднократно върху гурта) е използван във всички български разменни монети, емитирани в периода 1882 – 1943 г., а именно: изписван е само с главни букви и без препинателни знаци върху гуртовете на българските монети, т.е. това е дългогодишна традиция в българското монетосечене. Използването на подобен подход и при надписа на гурта на монетите от 2 евро ще осигури приемственост с българските исторически традиции в монетосеченето, обясниха от БНБ.