Българка за бойкота на цените в Хърватия : Всичко поскъпва брутално
По думите ѝ хората са очаквали известно повишение на цените след влизането в еврозоната, но според нея вече се злоупотребява с това
След като миналата седмица граждани бойкотираха магазини и ресторанти в Хърватия заради високите цени, примерът им вчера беше последван и от други страни на Балканите. В Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония хората избраха да се хранят вкъщи и да не пазаруват от търговски обекти, подозирайки спекулация с цените.
Първият протест в Хърватия доведе до спад наполовина в оборотите на магазините, а кадри в социалните мрежи показаха, че всички продукти веднага са били пуснати в промоция с отстъпки до 50%.
Как се стигна до протеста на хърватите, колко скъп е животът там и как въвеждането на еврото промени ситуацията - отговаря българката Диана Гласнова, която живее в Хърватия и е главен секретар на хърватско-българското дружество, както и нещатен кореспондент на БТА.
По думите на Диана Гласнова данните на Евростат показват, че през декември 2024 г. Хърватия има една от най-високите инфлации и едни от най-високите цени в еврозоната.
„Ситуацията в Хърватия наистина се промени след влизането в еврозоната и въвеждането на еврото. Вярно е, че заплатите се повишиха, миналата година на два пъти, но хората не са доволни. С повишаването на заплатите и пенсиите, се повишават и цените“, коментира тя.
По думите ѝ хората са очаквали известно повишение на цените след влизането в еврозоната, но според нея вече се злоупотребява с това.
„Лошото е, че повечето търговци използваха еврото за един старт на повишаването на цените, което продължи цяла година. Говорим за една вълна от алчност, желание за печалба и високи маржове въпреки че търговците отричат, че причината е във високите маржове. Причината е в големия и скъп държавен апарат, което управляващите отричат“, добави Диана Гласнова.
Като отговор на масовия бойкот на мгазините хърватското правителство предприе мерки - след седмица влиза в сила закон за директно регулиране на цените на 70 стоки от първа необходимост, сред които перилни препарати и др.
„Гражданите нямат време да обикалят от магазин в магазин, да сравняват цените и да си изберат къде ще е по-евтино. Дори в самата търговска мрежа в Хърватия има по-ниски с няколко цента цени. Хората не могат да разберат, че държавата до известна степен е безсилна в тази борба с цените“, каза още сънародничката ни Диана Гласнова.