БАН и СУ вдигат паметник на акад. Благовест Сендов
Инициативен комитет откри дарителска сметка за изграждане на бюст на видния математик
Създаден е Инициативен комитет за изграждането на паметник на акад. Благовест Сендов (1932-2020г.). Идеята е на академичната общност на Софийския университет (СУ) "Св. Климент Охридски" и на Българската академия на науките (БАН), съобщават от СУ и от БАН.
Съпредседатели на комитета са ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Анастас Герджиков и председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски.
В инициативата са включени още кметът на София Йорданка Фандъкова, председателят на парламентарната комисия по образованието и науката Красимир Вълчев, деканът на Факултета по математика и информатика на Софийския университет "Св. Климент Охридски" доц. Първан Първанов, директорът на Института по математика и информатика (ИМИ) на БАН проф. Петър Бойваленков, управителят на "Геотехмин" проф. Цоло Вутов, проф. Огнян Герджиков от Софийския университет, проф. Райчо Лазаров от Texas A&M University и проф. Пенчо Петрушев от University of South Carolina.
Паметникът на акад. Сендов ще бъде изграден в парковото пространство пред Факултета по математика и информатика на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Открита е дарителска сметка в лева в Българската народна банка:
IBAN: BG52 BNBG9661 3100 1743 01
Банка: БНБ; BIC CODE: BN BG BG SD
Титуляр: СУ „Св. Климент Охридски“
основание "Паметник Сендов"
Акад. Благовест Сендов е световноизвестен български математик, всеотдаен новатор-педагог, изтъкнат държавник и уважаван общественик. Завършва специалността "Математика" в Софийския университет "Св. Климент Охридски", а по-късно специализира изчислителна математика в Московския държавен университет. От 1968 г. е професор по изчислителна математика в СУ, през 1974 г. е избран за член-кореспондент на БАН, а през 1981 г. - за академик.
Акад. Сендов е най-младият доктор на науките, най-младият професор и най-младият ректор на Софийския университет. Той е една от най-ярките фигури в научния живот на България. Неговата научна дейност впечатлява със своята съдържателност, многообразие и продуктивност до самия край на живота му. Автор е на над 200 научни публикации, на няколко монографии, на множество учебници и популярни статии.
Акад. Сендов е един от пионерите на информатиката в България и заедно с акад. Любомир Илиев има основополагащ принос за нейното комплексно развитие в страната. Той е основна фигура в колектива, създал първата българска цифрово-електронна изчислителна машина "Витоша" и един от първите в света електронни калкулатори "Елка 6521".
Акад. Сендов е смел реформатор в образованието на всички нива, отбелязват неговите колеги от ИМИ. През 1970 г., като декан на Математическия факултет на Софийския университет, той въвежда тристепенната форма на обучение (бакалавър, магистър и докторант). Едва двадесет и пет години по-късно такава организация на университетското образование е приета в целия Европейски съюз.
Акад. Благовест Сендов е изтъкнат държавник и общественик. Бил е ректор на Софийския университет, председател на Българската академия на науките, председател на Народното събрание и посланик на България в Япония.