„Градинарят и смъртта“ на Георги Господинов спечели „Златен лъв“

Асоциация „Българска книга“ връчи призовете си в първия ден на Международния панаир на книгата в НДК

Култура
14:45 - 11 Декември 2024
1308
„Градинарят и смъртта“ на Георги Господинов спечели „Златен лъв“

На 10 декември в София бе открит 51-вият Софийски международен панаир на книгата. Ежегодното събитие, организирано от Асоциация „Българска книга“, за пореден път събра над 160 издателства и над 100 000 книги под покрива на Националния дворец на културата. Тази година панаирът отбеляза и 30-годишния юбилей на асоциацията.

Традиционно откриването на панаира бе съчетано с ежегодната церемония по връчване на наградите „Златен лъв“. Отличията са разделени в две категории – за „Най-добър издателски проект“ и за „Издателски проект с най-голяма обществена значимост“. В тазгодишната надпревара бяха номинирани повече от 30 издателски проекта. Водещ на събитието бе Петя Дикова, а откриващо слово произнесе председателят на Управителния съвет на Асоциация „Българска книга“ Десислава Алексиева.

„Имам огромната чест да благодаря за тези 30 години. На всички, които са били преди нас, на създателите на Асоциация „Българска книга“, на всички предишни председатели и на всички колеги издатели, които наистина изпълняват мотото на Народното събрание – „Съединението прави силата“. За 30 години те останаха единни, защото това е единственият начин да променяме, да създаваме политики, да се грижим за книгата и да насърчаваме четенето“, сподели Алексиева и изказа благодарност на всички партньори на асоциацията през годините.

Наградата „Златен лъв“ за най-добър издателски проект за 2024 г. бе присъдена на издателство „Българска история“ за проекта им от две книги – „Рибен буквар“ и „Първа българска граматика“. Експертното жури, включващо проф. Амелия Личева, проф. Веселина Вълканова, доц. д-р Антония Пенчева, проф. Виктор Паунов и Митко Новков, оцени проектите в категорията и избра победителя. „Българска история“ се състезаваше с още трима финалисти – „Избрано“ от Ефрем Карамфилов на издателство „Enthusiast“, „Под езика“ от Дамян Дамянов за издателство „Сиела“ и „Kicked a Building Lately?“ на издателство „Кралица Маб“.

„За нас е огромна чест да получим тази награда. На литературния терен сме вече шест години и това е вторият път, в който печелим „Златен лъв“. Успяхме да извадим от забвение значими книги от възрожденската епоха. Радваме се, че трудът ни е оценен“, сподели Марио Мишев от екипа на „Българска история“.

Издателство „Жанет 45“ спечели голямата награда в категорията „Издателски проект с най-голяма обществена значимост“ за „Градинарят и смъртта“ от Георги Господинов. Те се състезаваха с „Българската литература през ХХI век“ от проф. Милена Кирова, който спечели специалната награда на журито на издателство „Колибри“, „Късен следобед“ от Любомир Канов на издателство „Рива“ и „Свидетелства за прехода“ от Иван Костов на издателство „Сиела“.

„Нещо важно, което тази книга предизвика, е вълнение. Защото без вълнение няма разлика между нас и изкуствения интелект. За щастие, все още изкуственият интелект не може да се вълнува, не може да разкаже за детството си, за баща си, не може да изпитва болка. Все важни неща, от които се правят книги. Една от най-добрите награди, които съм получил за тази книга, бяха няколко писма, в които читатели ми казаха: „Като затворих книгата, веднага позвъних на баща си.“ Благодаря ви, няма страшно!“, сподели Господинов при получаването на наградата.

Сред официалните гости на събитието беше министърът на културата Найден Тодоров, който приветства гостите с кратко слово.

„Евангелието от Йоан започва с „В началото беше словото“. Истината е, че там където го има словото, има бъдеще, там където няма слово, няма бъдеще. Когато искаме да съсипем една нация, първо започваме да унищожаваме нейните книги. Искам да благодаря на всички, които сте тук, за това че издавате книги и четете книги,“ сподели Тодоров.

Официални гости бяха още председателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров, председателят на Постоянната комисия по образование, култура, наука и културно многообразие в СОС Мирослав Боршош, Яна Генова – зам.-кмет на Столична община, директорът на дирекция „Култура“ на Столична община Биляна Генова, Федон Кидониатис – зам.-председател на Европейската федерация на издателите, както и представители на посолства, културни институти, организации и медии. Програмните директори на Софийския международен литературен фестивал, проф. Амелия Ничева и доц. Дария Карапеткова, също приветстваха гостите на събитието, а поздравления отправи и изпълнителният директор на Националния дворец на културата Андрияна Петкова.

51-вият Софийски международен панаир на книгата продължава до 15 декември в НДК. През следващите дни гостите на панаира ще могат да участват в редица срещи с международни писатели, преводачи и издатели. През уикенда в рамките на панаира ще се проведе и Фестивалът за нехудожествена литература „Наука, изкуство и култура“.

Събитието се организира от Асоциация „Българска книга“ с подкрепата на Столична община, Министерството на културата и Министерството на образованието и науката. То е част от Културния календар на Столичната община за 2024 г.