„Педал“ и „курва“ вече струват 500 лева

Кабинетът „Желязков“ предлага символични наказания за обиди и клевети

Новини
16:36 - 28 Май 2025
275755
„Педал“ и „курва“ вече струват 500 лева

За престъпленията „обида“ минималното наказание става 500 от 1000 лева, а за „клевета“ - само 1000 от досега 3000 лева.

Минималното наказание за престъплението „обида“ да се намали от хиляда на петстотин лева, а минималното наказание за престъплението „клевета“ - от три хиляди на хиляда лева. Това предлага Министерският съвет чрез одобрени днес изменения и допълнения в Наказателния кодекс (НК).

Така се довършва започнатата през 2023 г. законодателна реформа по отношение на налаганите санкции за двете престъпления в изпълнение на поредица постановени от Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) осъдителни решения срещу България за нарушения на свободата на изразяване на мнение (чл. 10 от Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи). По делата „Божков“ и „Касабова“ - двама журналисти, осъдени за клевета, ЕСПЧ установи нарушения включително заради наложените прекомерни санкции.

През 2023 г. законодателят вече прие голяма част от необходимите изменения в НК, които предвидиха освобождаване от наказателна отговорност и налагане на административно наказание, когато обект на обида или клевета е орган на власт; заличени бяха специалните състави за обида и клевета на длъжностни лица;

намалиха се долните граници на глобите за квалифицираните състави на двете престъпления, съответно на 500 лв. и 1000 лв.

Одобрените днес от правителството изменения в разпоредбите на НК, регламентиращи обидата (чл. 146, ал.1 НК) и клеветата (чл. 147, ал. 1 НК), поправят наличния дисбаланс в предвидените наказания в основните и квалифицирани състави на двете престъпления и оставят на съда широка възможност за преценка при индивидуализацията на санкциите.     

Изменя се също и разпоредбата на чл. 144б, ал. 1 от НК, с която през 2023 г. бе криминализирано деянието „изтезание“,

което от своя страна ще доведе до пълното изпълнение на международноправните ангажименти на Република България, свързани с Конвенцията против изтезанията и други форми на жестоко, нечовешко или унизително отнасяне или наказание.

Също така МС одобри промени в НК, с които се 

създава изцяло нова глава – „Тероризъм“.

В нея ще бъдат включени всички престъпни състави, свързани с терористични дейности, както са определени в международни и европейски актове, по които България е страна.

Предложените промени имат за цел да изпълнят препоръките от Петия оценителен доклад на MONEYVAL от 18 май 2022 г. и да приведат българското законодателство в пълно съответствие с международните стандарти за борба с тероризма и изпирането на пари. Това е ключова стъпка към изваждането на страната от т.нар. „сив списък“ на FATF (Групата за финансово действие срещу изпирането на пари).

Новата глава е структурирана в два основни раздела:

♦ Първият раздел обхваща същинските терористични престъпления — от нападения срещу лица с международна закрила и вземане на заложници, до престъпления с ядрен материал и атаки, водещи до смърт или тежки материални щети.

♦ Вторият раздел регламентира т.нар. несъщински терористични престъпления — като подготовка, набиране и обучение на терористи, финансиране на терористични действия, пътуване с терористична цел и укриване на терористи.

Проектът включва и допълнителни разпоредби за отнемане на имущество, предназначено за терористични дейности, както и за допълнителни наказания, с което се цели по-ефективна превенция и наказуемост на свързаните дейности.