„Пфайзер” и „АстраЗенека” борят индийския тунинг на Covid-19

Актуални новини
11:38 - 24 Май 2021
4265
„Пфайзер” и „АстраЗенека” борят индийския тунинг на Covid-19

Ваксините на "Пфайзер" и "АстраЗенека" са ефективни срещу индийския вариант на новия коронавирус при поставени две дози, съобщи Ройтерс, цитирана от БТА.

Британският министър на здравеопазването Мат Ханкок каза, че резултатите от изследването на Националната здравна служба на Англия са много важни и ще позволят да бъдат намалени ограниченията. Но данните все още не са рецензирани.

Две дози от ваксината на "Пфайзер" са 88 процента ефективни (ефикасни) срещу заболяване със симптоми (т.е. да се разболееш изобщо, а не как ще изкараш заболяването) от индийския вариант B.1.617.2 и 93 процента срещу британския вариант B.1.1.7. Ефикасността на "АстраЗенека" след две дози е съответно 60 и 66 процента.

Припомняме, че за успех при ефикасността от противогрипните ваксини се счита границата от 50 процента, а нерядко и това е непостижимо. Ефективността на двете ваксини е 33 процента срещи индийския вариант три седмици след поставянето на първата доза, при 50 процента срещу британския вариант.

Затова е много важно да бъдат поставени и двете дози от инжекцията, подчерта Мат Ханкок - тъй като при две дози няма такава голяма разлика в защитата срещу различните варианти на вируса, независимо за коя ваксина говорим.

Все още няма достатъчно натрупани данни, за да се извади релевантно заключение доколко ваксините предпазват от тежко заболяване - т.е. все пак да се разболееш, но да не трябва да влизаш в болница.

При настоящата информация обаче предположенията са, че ефикасността в този случай ще е още по-висока! В проучването са изследвани 1054 случая на индийския вариант (B.1.617.2) и 11 621 на британския вариант (B.1.1.7).

Британското правителство планира да отмени останалите ограничения във връзка с новия коронавирус на 21 юни. Ваксинацията срещу новия коронавирус във Великобритания започна през декември миналата година първо с препарата на "Пфайзер", а след това от януари и с "АстраЗенека". От април се използва и ваксината на "Модерна".

Например в Индия, само за месец B.1.617.2 става доминиращ - от 10% от случаите стига до 80%, а във Великобритания за същия период - до 50%! Там главната територия на разпространение на индийския вариант е Болтън, но нивото на хоспитализации и смъртност за региона остава относително ниско. Заключението е, че ако вариантът се беше появил в Европа или САЩ в началото на 2020 година, резултатите щяха да са опустошителни.

В повечето големи градове случаите щяха да се удвояват приблизително всеки ден. Системата на здравеопазването напълно щеше се срине, а 5 - 10 % от населението вероятно щеше да умре. Сега обаче той е опасен за групи, които не са ваксинирани - предимно млади хора, но не изглежда да има много тежки случаи в такива ситуации.