Бебета костенурки не могат да заспят зимен сън заради топлото време
Заради високите температури през сезона бебета костенурки не успяват да заспят, разказва БТА. Ива Лаловска от Фондация "Геа Челониа" и съпругът ѝ Иво, са създетели на единствения Център за рехабилитация и размножаване на сухоземни костенурки у нас, който се намира в несебърското село Баня. Лаловска каза, че малките костенурки, които ще останат в активно състояние, са на възраст от няколко месеца, излюпени през септември и октомври, до двегодишни.
Проблемът с малките се състои в това, че те се заравят много плитко под земята. Слънчевите дни през декември подлъгват бебета и те излизат над повърхността, разказа Лаловска. Мястото, в което са били заровени, лесно може да се изстуди, когато е на сянка. Така малките костенурки не успяват да се върнат обратно под земята, защото има опасност от изстудяване, обясни тя. Оставайки навън също е рисково за тях, затова Лаловска и съпругът ѝ приютяват бебетата в лечебницата. Сред тях има и по-слаби тригодишни.
Малките костенурките ще останат в лечебницата до пролетта, каза Ива Лаловска. Те ще бъдат хранени с подходяща храна. В помещението има и лампа с ултравиолетови лъчи за набавянето на витамин Д, необходим за здравината на корубата. Сред малките има три вида – шипобедрена, шипоопашата и дългокорубести. Последният вид е привнесен у нас от Гърция.
Освен бебетата, затруднения да заспят зимен сън понякога могат да имат и възрастните, обясни Лаловска. Тя посочи, че затова всички костенурки ще бъдат наблюдавани през цялата зима. Лаловска потвърди, че най-възрастната костенурка, която е над 70 години, вече е заспала своя зимен сън.
Всички, които харесват костенурките, могат да изберат своя любимец и да го осиновят. Няма да могат обаче да си вземат животното у дома. Осиновителят поема издръжката на костенурката, която остава при нас, като той може да я вижда, разказа Ива Лаловска. Тя каза, че от центъра снимат и правят видеа, за да знае осиновителят как се развива неговата костенурка. Той може да присъства и на нейното пускане в природата.
От „Геа Челониа“ обясняват също, че има две възможности за осиновяване. При първата осиновяването е краткосрочно - от постъпването или излюпването на костенурка в центъра до нейното освобождаване в природата. Другата възможност е за дългосрочно осиновяване, когато костенурките не могат да бъдат пуснати на свобода и остават завинаги в центъра.
За тези костенурки, чиито травми или заболявания не позволяват да отидат отново в природата, от фондацията набират средства за ограждането на сектор с дължина 180 м. Лаловска обясни, че костенурките инвалиди се нуждаят от по-голямо пространство, за да не са стресирани и да живеят по-пълноценно. Ограждането на специалната зона ще позволи всяка костенурка да има повече място за себе си.
Чрез дарения фондацията вече успя да обособи лечебница за нуждаещите се костенурки.