Бедните българи купуват все повече злато , а цената му достигна нови върхове

Репутацията на благородния метал като убежище от войните и финансовата несигурност изглежда все по-привлекателна

Новини
15:10 - 28 Септември 2024
48933
Бедните българи купуват все повече злато, а цената му достигна нови върхове

България се нарежда на трето място в Европа по купуване на злато. Средно около 13 000 българи всеки месец си купуват инвестиционно злато. Най-предпочитани са златните кюлчета, които имат превес над монетите. 2/3 от хората се насочват именно към кюлчетата.

Цената на златото е нажежена – тази година благородният метал поскъпва с почти 30%. Ралито при златото изпреварва силния ръст на американските акции и на други основни класове активи, като цената достига нови рекордни стойности.

Може да се каже, че перфектната буря от събития подкрепя златото, с едно ключово изключение: инфлацията не е фактор, поне въз основа на публикуваните данни за потребителските цени в САЩ, пише Investor.bg, като цитира публикация на Investing.com.

Федералният резерв започна да намалява лихвените проценти и се очакват нови понижения. Мотивът зад свалянето на лихвите – войната срещу инфлацията, дори все още да не е спечелена, наближава този крайъгълен камък. Или поне така смята членът на борда на Фед Кристофър Уолър.

Мнението, че златото е защита от инфлацията във времето, не е погрешно, но в по-краткосрочен план има комбинация от фактори, които могат да доминират цената на метала. В настоящата обстановка, въпреки продължаващите доказателства за отслабване на инфлацията, ралито на златото тази година намира подкрепа от други двигатели.

Рискът от широка война в Близкия изток расте. Ескалацията на конфликта между Израел и ислямистката групировка „Хизбула“ повишава заплахата от тотална война на ливанско-израелската граница.

Междувременно украинско-руската война продължава, а Китай тества червените линии в Южнокитайско море с провокации, насочени срещу филипински кораби. Всичко това е тест за доверието в САЩ по отношение на договора за взаимна отбрана между Вашингтон и Манила.

Напрежението между САЩ и Китай нараства и поради наскоро разположената американска ракетна система във Филипините - система, която може да удари Китай. Това предизвика остър отговор от страна на Пекин, че разполагането „сериозно застрашава сигурността на страните от региона и засилва геополитическата конфронтация“.

Като се добави към всичко това потенциала за политически сътресения в САЩ заради президентските избори през ноември, лесно е инвеститорите да бъдат убедени, че репутацията на златото като убежище изглежда все по-привлекателна.

Има я и финансовата перспектива. Тъй като Федералният резерв намалява лихвените проценти, предимството на доходността в полза на облигациите спрямо златото намалява. В някои кръгове също битува мнението, че намаляването на лихвените проценти е преждевременно и че може да отприщи нов кръг от ценови натиск.

„Чрез понижаване на лихвените проценти повече от очакваното, Федералният резерв непряко отваря вратата към увеличено парично предлагане, което рискува втора вълна на инфлация и допълнително отслабване на долара“, казва Алекс Ебкариан, главен оперативен директор и съосновател на търговеца на благородни метали Allegiance Gold.

Данните за покупките на централните банки са друг фактор. В опит да диверсифицират резервите в чуждестранна валута, Китай, Русия и други страни увеличават запасите си от злато, което се счита за алтернатива на щатския долар.

„Геополитическите рискове, като продължаващите конфликти в ивицата Газа, Украйна и другаде, ще поддържат търсенето на убежища, каквото е златото“, пише анализаторът на Forex.com Фауад Разакзада в бележка до клиентите.

Поскъпването на златото тази година е впечатляващо, защото металът изпреварва стоките като цяло и няколко основни подкатегории, включително енергия, селскостопански продукти и неблагородни метали, според данни за борсово търгуваните фондове.

Колко дълго ще продължи ралито на златото? Никой не знае, но едно е ясно: в свят на повишени рискове вложенията в благородния метал изглежда убедителни. Поведението на цените предполага, че пикът при златото още не е настъпил.