Бензен в кръвта*

11-класникът от гимназия „Акад. Кирил Попов” в Пловдив - медалист от Менделеевата олимпиада, изписа стаята си с формули

Новини
18:23 - 13 Май 2021
3906
Бензен в кръвта*

Уникален талант с голямо бъдеще - така учителите от математическата гимназия „Акад. Кирил Попов” в Пловдив говорят за 11-класника Павел Николов, който вече притежава богата колекция от награди от престижни състезания по химия.

През март той спечели златен медал на националната олимпиада, а месец по-късно - сребърен от международната Менделеева, където се конкурирал със 145 младежи от 28 държави. Той е единственият българин с такова високо постижение, разказва за младия талант „24 часа”.

“Надпреварата се проведе дистанционно заради пандемията. От България бяхме 4-ма. Предоставиха ни зала в националната природо-математическа гимназия в София, тъй като условието на организаторите от Московския университет бе да има принтер, скенер и няколко камери, които да следят за преписване.

Чрез специална платформа се свързахме с квесторите в Русия. Решавахме задачи в два последователни дни, които обхващаха цялата химия – от органичната и биохимията до неорганичната и аналитичната”, разказва Павел.

През 2020-а пак участвал в Менделеевата олимпиада, извоювал е сребърен медал и отново открил пропуск на комисията. Тогава се оказало, че не са му дали полагаща се 1 точка. После му я дали.

Следващата цел на Павел е международната олимпиада по химия, която трябва да се проведе през юли в Осака, но вероятно отново ще е дистанционно.

Преди да се яви на нея, той ще премине през едноседмична подготовка във факултета по химия и фармация на СУ “Св. Климент Охридски”. На същото състезание м.г. пловдивчанинът е спечелил бронзов медал.

Павел е категоричен, че за успехите му голяма роля имат неговите родители.  

“Никога не са ми налагали да се занимавам с нещо, което не ме влече. Сам поисках да уча в математическата и да се захвана с химия”, твърди Павел. Добавя, че природните науки винаги са му били интересни.

Във физиката обаче имало твърде много сметки, а биологията трябвало да се научи наизуст, затова избрал химията.

“Впоследствие се оказа, че в нея има тежка математика, но и тя ми върви и не срещам трудности”, посочва отличникът. Той е благодарен на преподавателите в гимназията. Нивото на състезанията, на които се явява, вече далеч надхвърля учебния материал. Затова чете сам и се подготвя с настоящи и бивши победители в олимпиади.

“Синът ни се подготвя сам - не е ходил на частни уроци, нито пък е търсил помощта ни”, твърдят родителите му Атанас и Екатерина.

Бащата работи в БДЖ, а майката е програмист. Двамата признават, че като ученици също са били отличници. Екатерина до ден днешен си спомня случка в кухнята, когато 3-годишният тогава Павел започнал да си играе с верото.

“Ти химик ли ще ставаш?”, попитала го тя. Отговорът бил: “Химик, химик.”

“Случвало се е на състезания още да не са прочели докрай условието на задачата, и той вече е готов с отговора”, обяснява Атанас. По думите на родителите в един момент показал толкова разностранни интереси, че го посъветвали да се съсредоточи в една област. Момчето избрало химията.

Стаята му в семейното жилище е нашарена с химически формули. Една нощ писал и върху таблата на леглото, тъй като се събудил с решението на задачата в главата си, а нямал време да търси хартия.

* Бензен – за пропусналите уроците по химия, бензенът (познат с остарялото си наименование бензол), е най-простият ароматен (не идва от "аромат", а от специфична химична структура) въглеводород (C6H6) и представлява безцветна течност с миризма, подобна на бензиновата, с който иначе няма нищо общо. Бензенът е широко използван органичен разтворител и фундаментално важна суровина за химическата индустрия – неговите употреби е дори невъзможно само да се изброят. Структурата и химичната му формула дълго време тормозят умовете на химиците, а разкриването им дава мощен тласък на химичните науки.