Би Ти Ви, "НетИнфо", "Инвестор" и ОLX напускат онлайн сдружението ИАБ
Причината за това вероятно е изборът на нов управителен съвет

Четири големи медии - Би Ти Ви, “Инвестор”, “НетИнфо” и OLX, напускат “Интерактив адвъртайзинг бюро България” (ИАБ България) - сдружението на медии, рекламодатели и рекламни агенции, отговорни за дигиталния бизнес у нас.
Навръх Великден те подали заявление, което ще бъде разгледано от управителния съвет на сдружението в четвъртък и вероятно оттеглянето ще стане факт. Тогава ще се разбере и причината за този трус, тъй като в ИАБ твърдят, че не знаят.
Нужда от задълбочен и експертен разговор - така 4-те медии обясниха решението си. Направиха го с общо становище:
bTV Media Group, Investor Media Group, “НетИнфо” и OLX Group България подадоха заявление за напускане на IAB България.
Издателите смятат, че има нужда от задълбочен и експертен разговор за развитието на дигиталния пазар с оглед специфичните за тях аспекти на рекламно-технологичната екосистема.
Четирите компании остават ангажирани с всички теми от интерес за общността на рекламодателите, комуникационните агенции и издателите в България.
Предполага се, че големите медии не приемат, от една страна, “превземането” на организацията от представители на малки рекламни агенции и сайтове, които нямат сериозно влияние и пазар, а от друга, че постепенно в организацията намалява представителността на издателите за сметка на рекламния бранш.
Според запознати с разпределението на силите в асоциацията, създадена през 2009 г., напрежението в нея възниква след избора на нов управителен съвет тази година.
В него за първи път не влизат представители на “НетИнфо” и “Инвестор”. През годините Христо Христов, собственик на Дарик радио - медия, която не членува в ИАБ, е бил в управата именно от “НетИнфо”, където имаше и акции. След изкупуването им от “Нова Броудкастинг Груп” на практика “НетИнфо” изпада от ръководна позиция в ИАБ, но Христов остава като представител на няколко нови сайта. Нова в УС е Сибина Григорова, управляващ редактор на сайта “Булевард България”. Дори и с нея обаче представителите на медиите са едва трима в 10-членния ръководен орган. Нов устав на организацията, приет миналата есен, оставя едва 3 места за издателите.
Точно промените в този устав са причина, която изтъкват неофициално от медиите, които не виждат смисъл от ИАБ. Откакто в сдружението са влезли различни отрасли от бизнеса, издателите имат все по-малка представителност и това променя целите и посоката на организацията. Същевременно липсвал диалог между отделните отрасли. Доклад, който организацията създала в една от своите комисии, атакувал необосновано медиите, че били “технологично неподготвени”.
Спорове в ИАБ са избухвали периодично, но никога досега не се е стигало до подобно масово оттегляне на най-големите медии.
Един от последните и силно разразили се скандали бе в началото на април, когато ИАБ и “Национален съвет за саморегулация” (НСС) - обединението на рекламната индустрия за спазването на етичен кодекс, решават да правят мониторинг на съдържанието на онлайн рекламни кампании с фокус инфлуенсър маркетинг.
Милена Мишинева, председател на УС, и изпълнителният директор Надя Гогова са категорични, че всички членове знаели за този проект, от който в организацията щяло да влезе и финансиране, цитира 24 часа.
На 4 април обаче от “НетИнфо”, “Би Ти Ви медия груп”, “Инвестор” и OLX изпращат гневно писмо до Управителния съвет на ИАБ. Казват, че са го направили, след като не са получили ясен отговор каква е целта на подобен мониторинг. Големите медии, които също работят с инфлуенсъри, се опасяват, че подобно партньорство с НСС ще се превърне в контролен и санкциониращ орган на тези инфлуенсъри
На какви критерии/условия следва да отговаря съдържанието на онлайн рекламата, така щото да не бъде в съответствие с изискванията на мониторинга? Какви ще са последиците при установяване на нарушения/недобри практики? От кого ще се налагат санкции и какви ще са те? Възможни ли са рискове от санкциониране на членове на ИАБ България? – това са част от тревожните въпроси на 4-те медии.
Според Милена Мишинева и Надя Гогова споразумението не вреди на членовете на ИАБ. Точно обратното, очаквало се да спомогне за необходимата регулация в сектора, от която всички онлайн играчи имат интерес.
На 14 април четирите недоволни медии се срещат с двете дами и Надя Гогова е убедена, че са изяснени всички спорни въпроси. Само седмица по-късно, ден преди Разпети петък, четирите медии подават вкупом молби за напускане на ИАБ – нещо, което се случва за първи път от създаването на организацията.
Гогова допуска, че последният скандал с наблюдението на инфлуенсърите не е нито причина, нито повод за напускането. От Управителния съвет на ИАБ България предвиждат да говорят поотделно с всяка от медиите, които искат да излязат от сдружението. Ако това се случи, трусът в ИАБ България ще бъде сериозен, предвид влиянието им. Дори организацията да продължи работа след това, авторитетът ѝ ще бъде разклатен сериозно. А е възможно да се появи и ново сдружение на издателите в дигиталния бизнес.
Какво представлява ИАБ България
“Интерактив адвъртайзинг бюро България” (ИАБ България) е асоциация, която обединява повечето най-големи онлайн медии в България, големи рекламодатели и рекламни агенции с интереси в онлайн рекламата. В момента членовете ѝ са 91, като освен медии и компании сред тях има и блогър инфлуенсър - Радостина Христова.
Асоциацията е лицензиран представител на глобалното сдружение IAB (Interactive Advertising Bureau) за България. То има локални организации в 46 държави на 6 континента. В него компании от целия свят участват в разработването и прилагането на стандарти в онлайн бизнеса и работят за развиването на дигиталната индустрия.