Биолог обжалва заповедта за парковете: Вредна е за здравето!

Гражданите са принудени да прекарват много време в затворени пространства, което ги лишава от достатъчно чист въздух и слънчева светлина

Крими
15:00 - 09 Април 2020
2697
Биолог обжалва заповедта за парковете: Вредна е за здравето!

Гражданин е подал жалба срещу заповедта на здравния министър Кирил Ананиев, с която се забраняват посещенията на паркове и градини в условията на извънредното положение, съобщи Defakto. Според биолога Вергил Стойнов ограничаването на разходките на открито има точно обратен на търсения ефект.

"Наложеното ограничение, посредством което се цели постигане на социална изолация, създава обективни предпоставки за значително и трайно увреждане на здравето на граждани, чрез понижаване на техния имунитет", пише в жалбата си до Върховния административен съд той.

Вредно за здравето

Стойнов твърди, че по силата на въпросната заповед гражданите са принудени да прекарват много време в затворени пространства, което ги лишава от достатъчно чист въздух и слънчева светлина. Той няма против наложените забрани за събирания на закрито, но смята, че ограниченията за откритите пространства са несъразмерни.

"От друга страна, лишаването на гражданите от възможността да извършват целенасочена физкултурна и спортна дейност (която за повечето хора в съвременното ни общество е ежедневие) не само влияе върху физическото здраве, но и нанася, без съмнение, негативно въздействие върху емоционалното състояние на гражданите и на имунната им система. Парковете и градините заемат огромно пространство в много български градове и служат не само като рекреативни зони за тренировка и разходка, но са и пешеходни артерии за хиляди хора в страната, които ги използват за придвижване. Съвсем не за пренебрегване е въпросът, че за някои жилищни райони преминаването през парк е единствения начин за безопасно достигане до мястото, на което работят", пише Стойнов.

Той дава за пример два столични квартала – "Изгрев" и "Изток", и посочва, че тяхната връзка с центъра на града е посредством градски транспорт. Ползването му обаче не е препоръчително в момента. Затова на живеещите там им остава ходенето пеш през Борисовата градина, но то се забранява със заповедта на Ананиев.

"Заобикалянето на парковете и градините принуждава гражданите да минават по улици, пълни с трафик, и да дишат замърсен с газове и микрочастици въздух, което отслабва имунната им система и белите им дробове, които са именно мишената на Covid-19 и ги предразполага към тежко протичане на болестта. Вероятно из страната има множество подобни примери за паркове и градинки, които свързват отделни части на населеното място.

Известните към момента данни от изследванията, които водещи световни лаборатории и епидемиологични центрове са направили на Covid-19, на неговите проявления, включително и от какво и как се повлиява, единно и категорично свидетелстват, че свежият, богат на кислород, въздух, топлината и слънцето са категорично ефективни средства в борбата с вируса. В подкрепа на това разбиране е и фактът, че дори и в страните с най-строги ограничения пред придвижването на гражданите без крайна нужда, правото да се спортува в близост до дома се поощрява и не е забранено", посочва Стойнов.

Глоби

В опит да се ограничи ходенето в паркове няколко общини обявиха, че започват да глобяват нарушители. Актове бяха писани за разходки в Морската градина във Варна. Столичният кмет Йорданка Фандъкова призова живеещите в София да не излизат и им припомни, че санкцията е до 5000 лв. С последните промени в закона глобите бяха намалени. Преди това обаче имаше десетки санкционирани. Дали тези актове ще паднат в съда, все още не е ясно

Незаконно

Според Стойнов заповедта на здравния министър изначално страда от пороци, тъй като в конституцията е посочено, че основни човешки права могат да се ограничават само със закон. И макар че новият закон за извънредното положение разширява правомощията на Ананиев, заповедта му не е закон.

Експертиза

В жалбата си Стойнов моли съда да назначи експертиза с цел да се отговори дали забраната за посещение на паркове помага в борбата с коронавируса. Според него специалисти трябва да отговорят на въпросите: Има ли разлика в устойчивостта на вируса при сухи слънчеви и проветриви атмосферни условия спрямо закрити, непроветриви затворени помещения и повърхности и времетраенето, при което е известно, че вирусът издържа върху тях преди да се разруши? Как се повлияват заболеваемостта от Covid-19 от дишането на замърсен от трафика въздух или от беден на кислород въздух? Как се повлияват органите, върху които е въздействал Covid-19 от откритите пространства, слънцето и свежия въздух?