Бивш агент от ДС: Гунди и жена му ми бяха колеги!
Величка беше офицер от Второ главно, призна Бончо Асенов
Интересни факти изникнаха около същността на Георги Аспарухов и съпругата му - Величка. Близо месец след премиерата на филма "Гунди - легенда за любовта" бившето ченге и агент на Държавна сигурност - Бончо Асенов, разкри доста истини за двойката, което в последните месеци преди смъртта на футболиста изобщо не е живяла като семейство.
"Няма да го гледам филма. Защото разбрах, че в него тенденциозно се разказва как "зловещата" Държавна сигурност е притеснявала Гунди и семейството и се е опитвала безуспешно да го вербува за свой агент. И как неуспелият да го вербува млад оперативен работник бил уволнен заради това. Разбирам, че това е не само биографичен, но и художествен филм и неговите автори са се подвели по шаблонното вече представяне на Държавна сигурност като "коварна", "жестока система", която е преследвала, вкарвала в лагери, малтретирала и убивала без съд и присъда масово хората. Това ми е познато клише. Та нали във филмите, в книгите, в медиите след 9 септември 1944 г. също един от постоянните им герои бе "фашистката Държавна сигурност и полицията", представяна по подобен начин", споделя гневно Асенов.
Величка и Георги Аспарухови
"Няма да го гледам и заради твърденията на Величка Маркова, че "Системата в България беше ужасна по това време", че "Георги живееше тук в клетка, и то не златна" и "...мога да кажа, че системата беше отвратителна". И че ако са били останали с Гунди да играе в чужбина (той е бил канен от Милан да играе в Италия, но отказал) "нашите семейства нямаше да съществуват тук. Системата щеше да ги унищожи". "Беше много черно време. Здрава ръка, която ти казва какви книги да четеш, какви филми да гледаш".
И заради нейните твърдения, че "били подслушвани и преследвани от ДС", че след смъртта му "комунистите са забранили да носи черно и са късали некролозите", а "ударите на властта се изсипаха върху нас", казва още в разказа си бившият милиционер в Шесто управление на Държавна сигурност, който впоследствие става и преподавател по специални дисциплини във Висшия институт на МВР.
"Няма да го гледам и заради опитите на някои медии да представят неговите години като време на "ужасяваща атмосфера и още по-ужасяваща действителност на цензура, забрана, сивота, еднаквост и идентична кошмарност", а Гунди бил като "една твърда стена, в която се разбива цялата идеология на несвободата".
Нямам намерение да опонирам на тези тенденции, които се прокарват във филма и покрай него. Но като бивш служител на Държавна сигурност, който от 1967 до 1992 г. е бил в тази система, ми се иска да изкажа благодарност към авторите на филма: сценариста Емил Бонев, режисьора Димитър Димитров и продуцентите Иван Христов, Андрей Арнаудов и Васил Булянски, че са създали този биографично-художествен филм за любовта на Гунди с Лита и за неговите спортни успехи по това време като футболист. Защото и двамата герои на филма са били мои колеги – служители на Държавна сигурност по това време.
Величка Маркова бе офицер в 12-ти отдел на Второ главно управление, който отговаряше за гранично-пропускателния контрол и обслужваше КПП-та на България.
Виждал съм я в управлението, но единственото, което мога да кажа за нея е, че бе действително красива жена. Знам, че е учила в школата в Симеоново. Споделено ми е от нейни колеги от управлението, че след смъртта на Гунди е преместена да работи в Българската национална телевизия.
Георги Аспарухов – Гунди, след обединяването на футболните отбори Спартак с Левски през януари 1969 г., заедно с други футболисти, е назначен на щат към МВР и конкретно към Държавна сигурност. Има служебна карта на служител в ДС и това му се признава за бъдещото пенсиониране като "първа категория стаж".
В официалното съобщение на в. “Работническо дело” от 1 юли 1971 г. за катастрофата се казва: “На 30 юни 1971 г. при автомобилна катастрофа, в изпълнение на служебния си дълг загинаха нашите изтъкнати футболисти, заслужилите майстори на спорта, служителите на МВР майор Георги Аспарухов и майор Никола Котков... Поклонението ще бъде на 2 юли т.г. от 8 до 11 часа на представителния стадион на дружеството Левски, квартал “Подуяне”. Погребението ще се състои същия ден от 12 часа на Софийските гробища”.
Гунди не е бил оперативен работник, не се е занимавал с агентурно-оперативна или друга работа, той е бил футболист, най-добрият във футболната история на България. Известно е на нас, а и на обществеността е, че той е бил любимец на тогавашния министър на вътрешните работи генерал-полковник Ангел Солаков, който го е покровителствал. Той е организатор на 150-хилядното поклонение на стадиона, дори в един момент лично е ръководел процесията с мегафон в ръка.
Споделил е пред неговото обкръжение (и това стигнало до Тодор Живков) мнението си “че на погребението са участвали спонтанно и неорганизирано повече хора, отколкото на всички организирани, включително и на Тодор Живков митинги, че България в цялата си история не помни такова събитие”. Месец след това Ангел Солаков е свален като министър от Тодор Живков и едно от обвинението за това е неговото пристрастие към футбола и че при погребението на Аспарухов и Котков те “бяха издигнати от Ангел Солаков в кумири, а само партията може да издигне някого в кумир”.
Самият Солаков в неговата автобиографична книга “Председателят на КДС разказва...” (1993 г., с. 51) пише за сърдечната си връзка с Гунди. Ще го цитирам дословно: “Малко са хората, които знаят за нашите отношения с Аспарухов. Аз обичах този човек чисто, по човешки. Обичах го преди всичко за неговата скромност, човечност, лъчезарност. Обичах го за високите добродетели, с които беше надарен от природата и които излъчваше навсякъде, където се намираше. Той нямаше “противници”.
Най-големият му противник беше ЦСКА и нападателят на армейците Якимов, но той в същото време бе и най-големият му приятел! Аз си спомням Якимов на погребението на Гунди. Той се намираше на челото на погребалната процесия и със сълзи на очи постави цветя на гроба на своя незабравим приятел: "Поставих цветя и аз".
Между другото и аз бях на поклонението, заедно с мои колеги от Шесто управление, но спонтанно, без да ни е наредено това.
И още един покровител е имал Аспарухов. Това е генерал Боян Велинов, тогава зам.-началник на Шесто управление, който е имал слабост към футбола и конкретно към Левски-Спартак. Поне така знаехме в управлението. Израз на тази негова слабост са назначаването на няколко известни футболисти от Левски-Спартак, след прекратяването на футболната им кариера, за оперативни работници в управлението.
Но да се върнем към филма за Гунди. Този изключителен интерес към него се дължи не само защото е добре направен филм, и не толкова заради любовната история, а преди всичко заради носталгията на тези зрители – и стари и млади.
Носталгия по славното време на успехите на българския спорт и конкретно на българския футбол, които се олицетворяваха тогава, та и до ден днешен от Гунди. Тази носталгия се ражда от сравнението, което се прави между състоянието на футбола тогава и сега. Спомнете си, че нашите футболисти участваха в световните първенства по футбол в Чили (1962), Англия (1966), Мексико (1970), ФРГ (1974), Мексико (1986), че социалистическите поколения футболисти ни изведоха на четвърто място в САЩ през 1994 г. и класираха България на световното първенство през 1998 г. във Франция, а вече двайсет и пет години нашата страна не може да се класира и да участва в световно и европейско първенство по футбол. Къде са днешните Георги Аспарухов и Христо Стоичков?
Къде са последователите на десетки, не, на стотици футболисти от цялата страна, играли и израснали като такива в “онова време”, които се боготворяха от феновете. Те се превърнаха вече в легенди, за които непрекъснато се пише и говори с тъга по медиите. Не се учудвам от състоянието на футбола ни при тази политика на държавата, на клубовете, а донякъде и на БФС. Че той, българският футбол, отдавна вече не е български, след като започнаха да прииждат масово в отборите чужденци. Няколкократният ни шампион Лудогорец, а и други отбори, включително Левски и ЦСКА излизат понякога на терена изцяло или с преобладаващи чужди футболисти, това не е български отбор и футбол.
Главният герой във филма - Павел Иванов
Как да има успехи, когато само се говори за детски, юношески и младежки състави, но реално те са пренебрегвани в мъжките отбори. Нали ръководството на Левски се кълнеше, че ще изгради отбора си само от своите юноши, какво стана с това обещание. Докато не се прекъсне тази порочна практика и не се намалят играещите чужденци до двама-трима в отбор, няма да има успехи в българския футбол. Вероятно няма да има и тези финансови проблеми, от които страдат повечето от футболните клубове, ако държавата и общините застанат зад тях.
Разбира се, има и други причини за това националният ни отбор да пада и от най-слабите отбори на Европа, но спирам дотук, има си специалисти за тези обяснения. Тази моя болка е болка на милиони фенове на футбола. И те отиват да гледат филма, за да си припомнят или да се запознаят с това славно футболно време в историята на българския футбол. Което създаде двамата най-добри футболисти на България за всички времена – Аспарухов и след това Стоичков.
Та си мисля, дали все пак да не отида да гледам филма, за да се полюбувам и порадвам на успехите на българския футбол от този период?".