Бивши служители за шефката на КЗП: Не познава законите, ползва комисията за личен пиар
Бивши служители на Комисията за защита на потребителите (КЗП) изпратиха отворено писмо до президента Румен Радев, премиера Росен Желязков, Бойко Борисов, министъра на икономиката Петър Дилов и други политици, с което изразиха дълбоко възмущение от сегашната председателка Мария Филипова. В писмото те изразяват редица доводи срещу нея, които според тях са „загубили авторитета на инстутицията“.
Според членовете на КЗП Мария Филипова
ползва КЗП за личен ПР чрез „неверни медийни послания, с които се формират нереални очаквания в потребителите и създаване на хаос на пазара“.
„В подкрепа на твърдяното даваме пример с издадените заповеди за налагане на принудителни административни мерки (ПАМ) срещу мобилните оператори, с които се твърди, че се забранява увеличението на цените, без комисията да има каквито и да е правомощия за това. В официалните съобщения към медиите се твърди, че с допускане на “предварително изпълнение” на забраната от председателя на КЗП операторите са задължени веднага да прекратят действията си, без това предварително изпълнение да е влязло в сила с краен съдебен акт“, пишат в писмото експертите.
Те казват още, че „действията ѝ показват, че не познава материалните и процесуални закони, по които КЗП има компетенции.
При издаване заповеди за налагане на ПАМ мотивите за нелоялна практика са вече забранени от закона нарушения, което е правен абсурд, защото няма как едно и също деяние да изпълва два състава на административно нарушение.
Според тях Филипова „превишава правомощия с явен дивидент - ПР и медийно представяне на неверни факти по забрани от КЗП“. Подобни действия създават нереални очаквания в потребителите, които търсят несъществуващи права пред КЗП и търговците, от което следват прибързани реактивни действия, хаос на пазара и неспазване на установени с години добри практики и правила, аргументират се те.
Друг сочен проблем е, че огромна част от издадените заповеди на КЗП са отменени от съда заради незаконосъобразност и по този начин допълнително се понижава авторитета на институцията.
„Обезпокоителни са посочените факти, като се надяваме да вземете предвид изложеното и предприемете следващите Ви се по закон действия и следва също да се вземе предвид, че преди протекционното политическо назначаване на г-жа Мария Филипова за председател на КЗП, институцията извършваше в цялост качествен контрол на пазара по всички предоставени ѝ за контрол нормативни актове, провеждаха се обучения на служителите, които се подготвяха нормативно и организационно, в това число и за посрещане на членството на Република България в Еврозоната, с цел да се предотвратят отделни опити на търговци да се възползват от преминаването от едната в другата валута, като натрупат спекулативна печалба и с тези действия да създадат предпоставки за прилагане на нелоялни практики на пазара в широк спектър.“
Писмото е подписано от Венера Чулева, Георги Георгиев, Венета Подбалканска, Цветанка Христова, Метин Аптула, Надя Иванова, Искрен Маринов, Ангел Димитров и др.,