Бизнесът скочи на НАП

Икономика
14:52 - 15 Април 2025
7464
Бизнесът скочи на НАП

Появи се ново напрежение между НАП и бизнеса. Още два бранша остро реагираха на заповедта на финансовия министър Теменужка Петкова за разширяване на списъка със стоки с висок фискален риск от 1 май.

Няколко сдружения на превозвачите, както и Камарата на строителите излязоха с критична позиция за "необосновано" поставяне в категорията „Стоки с висок фискален риск“ на редица, широко използвани в строителния процес материали и изделия, а също така на автомобилите и части за тях.

Както "Сега" писа, поставянето на строителните материали, автомобилите и части за тях, както и торовете във въпросния списък, означава всеки внос и превоз на тези стоки предварително да се декларира пред НАП откъде идва, накъде отива, какви количества и на каква стойност пренася. Камионите с тези товари може да потеглят на път, единствено след получаване на специален уникален номер от НАП. В противен случай глобата е до 40% от стойността на товара.

"Това е сериозен удар върху целия строителен бранш, който изпитва неблагоприятните последици от неприключения процес на промяна на цените /индексация/ на договорите за строителство, вследствие на редица форсмажорни обстоятелства, както и наличието на огромни по размера си неразплатени суми, отново по договори за строителство, възложени по реда на Закона за обществените поръчки. От друга ще се създаде огромна административна тежест, както за строителите, така и за превозвачите.

С тези си действия българската държава, вместо да създаде условия за интензивно развитие на строителния и транспортния бранш, въвежда допълнителни бюрократични пречка за нашата ежедневна дейност", се казва в позицията на засегнатите бизнеси.

Вносители на нови автомобили също реагираха негативно на включването на колите в списъка с рисковите стоки, а земеделски производители предупредиха, че продукцията им ще поскъпне заради по-строгото третиране на торовете.

"По наши наблюдения "Стоки с висок фискален риск" е термин, използван за обозначаване на стоки, които често са обект на данъчни измами, особено в контекста на ДДС. Определено не споделяме, че стоките – предмет на заповедта, системно са били обект на данъчни измами. Подобна констатация е незаслужена и обидна", посочват строители и превозвачи.