Благодатният огън – чудо или трик

Актуални новини
10:44 - 19 Април 2025
5185
Благодатният огън – чудо или трик

Чудо, трик, мит или лъжа е появата на Благодатния огън всяка Велика събота на Божи гроб? Този въпрос си задават мнозина. Твърди се, че огънят има небесен произход, а в първите минути пламъкът му не изгаря тъканите и не излъчва топлина. Той слиза при вярващите в Йерусалим винаги в деня преди Великден.

Наричан още Свещен огън, той е запален по свръхестествен начин според православните християни. Това става всяка година в храм „Възкресение Христово“, който е построен точно върху Божи гроб. Православните християни твърдят още, че слизането на Благодатния огън е чудо. Огънят възниква над Божи гроб като стълб от синя светлина, от който патриархът запалва свещи. Понякога спонтанно се запалват свещите и лампите около църквата. Патриархът изнася огъня пред църквата, откъдето вярващите го разнасят, а в някои случаи бива пренасян със специални самолети до по-далечни православни страни като България и Гърция.

Православният патриарх Диодор разказва какво всъщност се случва в светата обител.

„Влизам в гроба и коленича със свещен страх пред мястото, където Христос е лежал след смъртта Си и където е възкръснал от мъртвите. Намирам път през тъмнината към вътрешната камера, в която падам на колене. Чудо Божие. В определен момент светлината се издига и образува колона, в която огънят е от различно естество. Тук казвам определени молитви, които са ни предадени през вековете, и след като ги произнеса, зачаквам. Понякога може да изчакам няколко минути, но обикновено чудото се случва веднага след като съм казал молитвите. От сърцевината на самия камък, върху който е лежал Исус, се излива неопределена светлина. Обикновено е със син оттенък, но цветът може да се променя и да придобива различни нюанси. Не може да се опише с човешки думи. Светлината се издига от камъка така, както мъглата може да се издигне от езеро - почти изглежда така, сякаш камъкът е покрит с влажен облак, но е светъл. Тази светлина всяка година се държи по различен начин. Понякога покрива само камъка, а друг път дава светлина на целия гроб, така че хората, които стоят пред гроба и погледнат в него, ще го видят изпълнен със светлина. Светлината не изгаря - никога не ми е изгаряла брадата през всичките шестнадесет години, откакто съм патриарх в Йерусалим и получавам Свещения огън. Светлината е с различна консистенция от нормалния огън, който гори в маслена лампа. В определен момент светлината се издига и образува колона, в която огънят е с различна природа, така че мога да запаля свещите си от нея. Когато по този начин получа пламъка на свещите си, излизам и давам огъня първо на арменския патриарх, а след това на коптския. След това давам пламъка на всички хора, които присъстват в Църквата”, споделя свещеникът, цитира Нова тв.

Какво се случва в пещерата с Господния гроб разказва самият йерусалимски патриарх. „Когато вратите зад мен се затвориха, вътре цареше непрогледен мрак. Светлина се процеждаше само през два малки странични отвора. Изведнъж върху мраморната плоча на Божия Гроб забелязах по-светло петно. Отворих молитвеника си и видях, че спокойно мога да чета. Плочата върху Гроба ставаше все по-светла. После върху нея започнаха да просветват като че разпилени разноцветни бисерчета. Те се съединяваха едно с друго. От цялата плоча струеше светлина. Допрях памук до нейната повърхност и той се затопли. Докоснах с него края на свещта, а тя изпращя и се запали, сякаш беше барут”, казва той.

Първият писмен разказ за Свещения огън датира от четвърти век, но автори пишат за събития, случили се още през първи век. Йоан Дамаскин и Григорий Нисийски разказват как апостол Петър видял Светата светлина в Гроба Господен след възкресението на Христос.

Както при всяко друго чудо, има хора, които смятат, че то е измама и нищо друго освен шедьовър на православната пропаганда. Те вярват, че патриархът има запалка в гробницата. Тези критици обаче се сблъскват с редица проблеми. Запалките и другите средства за запалване са скорошни изобретения. Само преди няколкостотин години запалването на огън е било начинание, което е траело много по-дълго от няколкото минути, през които патриархът е в гробницата. Тогава човек може би би могъл да каже, че вътре е горяла маслена лампа, от която е запалил свещите, но местните власти потвърждават, че са проверили гробницата и не са открили светлина в нея.

Най-добрите аргументи срещу неверниците обаче не са свидетелствата на сменящите се патриарси. Най-голямото предизвикателство пред критиците са хилядите независими свидетелства на поклонници, чиито свещи са се запалили спонтанно пред очите им без никакво обяснение. Според разследвания никога не е било възможно да се заснеме някоя от свещите или маслените лампи, които се запалват от само себе си.