Борел: ЕС не цели смяна на режима в Москва
Санкциите на ЕС срещу Русия не целят промяна на режима в Москва, а да се подобрят преговорните позиции на украинците. Това заяви на пресконференция върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Жозеп Борел след петото извънредно заседание на Съвета на ЕС по външни работи в последните дни.
Не преследваме смяна на режима, санкциите не целят промяна на режима в Русия, те бяха въведени заради войната. Целта е отслабване на руската икономика, за да се почувстват последиците и да се подсили позицията на украинците в преговорите, уточни той.
За съжаление няма как да спрем войната утре. Ако някой очаква това, не знае за какво става дума.
От руския обстрел изглежда, сякаш искат да разрушат Украйна. Няма да искаме украинският президент Володимир Зеленски да се предаде, да напусне Киев и да не се бие, посочи върховният представител в отговори на въпроси на пресконференция.
По неговите думи европейските външни министри са решили да се възложи изготвянето на списък с още руски банки, които да бъдат обхванати от вече наложените санкции. Борел посочи, че засега важното остава да започне прилагането на утвърдените мерки срещу Русия.
Той уточни, че договорите между Москва и европейски държави за доставка на газ не може да бъдат прекратени изведнъж, защото засягат вноса в ЕС на 40 на сто от това гориво.
Можем много бързо да намалим този дял, това и правим, посочи Борел. По неговите думи ЕС ще ускори енергийния преход. Той съобщи, че предстои Европейската комисия да отпусне бюджет за страните, приели най-много украински бежанци, включително Молдова.
Борел настоя в Украйна да бъдат обособени зона на безопасност около ядрените централи. Той уточни, че нападението срещу Запорожката АЕЦ е срещу Украйна, но не изключва последици за Европа.
По неговите думи санкциите не са въведени, за да ощетят руснаците. Неизбежно и те ще усетят последиците от "войната на Путин" и само Путин може да я спре, заяви Борел.
Той отбеляза, че заради европейските мерки Русия не може да плаща дължимите лихви към международните кредитори.
Това не е война на Изтока срещу Запада, това не е нова Студена война, защитаваме суверенитета на всички народи, териториалната цялост на всички държави. Защитаваме международното право - ненарушаването на границите е важно за всеки по света, обясни Борел.
Той изрази силна надежда в почивните дни да има резултат от преговорите с Иран за изпълнение на ядреното споразумение.