Бразилия сряза Тръмп: Светът не се нуждае от император
Други членове на БРИКС също се противопоставиха на заплахите на американския президент

На срещата на върха на БРИКС вчера развиващите се страни отхвърлиха обвинението на президента на САЩ Доналд Тръмп, че са "антиамерикански", съобщава "Ройтерс".
Държавният глава на Бразилия Лула да Силва заяви, че светът не се нуждае от император. Той направи изказването си, след като американският лидер заплаши блока с допълнителни мита.
Заплахата на Тръмп в неделя вечер беше отправена в момент, когато правителството на САЩ се готви да финализира търговски споразумения с редица държави преди крайния срок на 9 юли за налагане на значителни "ответни мита".
Администрацията на Тръмп не възнамерява незабавно да наложи допълнителни мита в размер на 10% срещу държавите от БРИКС, както се закани, но ще го направи, ако отделни държави предприемат политики, които администрацията сметне за "антиамерикански", посочи източник, запознат с въпроса.
В края на срещата на върха на БРИКС в Рио де Жанейро Лула предизвикателно отвърна на въпрос за заплахата на Тръмп за още мита: "Светът се промени. Не искаме император".
"Това е група от държави, които искат да намерят друг начин за организиране на света от икономическа гледна точка", отбеляза той за блока. "Смятам, че затова БРИКС кара хората да се чувстват неудобно".
През февруари Тръмп предупреди, че страните от БРИКС ще се сблъскат със "100% мита", ако се опитат да подкопаят ролята на щатския долар в световната търговия. Бразилското председателство на БРИКС вече отхвърли усилията за насърчаване на обща валута за групата, която някои членове предложиха миналата година.
Лула обаче повтори мнението си, че световната търговия се нуждае от алтернативи на щатския долар.
"Светът трябва да намери начин търговските ни отношения да не минават през долара", настоя той в края на срещата на върха на БРИКС в Рио де Жанейро.
"Очевидно е, че трябва да бъдем отговорни и да правим това внимателно. Нашите централни банки трябва да го обсъдят с централните банки на други страни", добави Лула. "Това е нещо, което се случва постепенно, докато се консолидира".
Други членове на БРИКС също се противопоставиха на заплахите на Тръмп, но по-деликатно.
Южноафриканският президент Сирил Рамапоса заяви, че групата не се опитва да се конкурира с никоя друга сила и изрази увереност в постигането на търговско споразумение със САЩ.
"Митата не трябва да се използват като инструмент за принуда и натиск", изтъкна Мао Нин, говорител на китайското външно министерство в Пекин. БРИКС се застъпва за "сътрудничество, от което всички печелят и не е насочена към никоя държава", добави тя.
Говорител на Кремъл заяви, че сътрудничеството на Русия с БРИКС се основава на "общ мироглед" и "никога няма да бъде насочено срещу трети страни".
Засега Индия не е предоставила официален отговор на Тръмп.
Редица членове на БРИКС и много от страните партньори на групата са силно зависими от търговията със Съединените щати.