Брюксел заличава "македонската идентичност"
Евродепутатите премахват спорните формулировки, докладът алармира: Русия, Сърбия и Китай дърпат конците в региона

За отпадането на формулировките “македонска идентичност” и “македонски език” от проектодоклада за напредъка на Северна Македония са се споразумели трите най-големи политически сили в Европейския парламент - ЕНП, С&Д и Обнови Европа.
Очаква се мнозинството в пленарна зала в Страсбург да подкрепи поправките в доклада следващата седмица.
В проекторезолюция на Европейския парламент, базирана на доклада на Томас Вайц, директно се подчертава целта на сръбския геополитически проект за доминация на Балканите. Той не е само икономически, а цели промяна на държавните граници в региона и включва Република Сръбска, Черна гора, Косово и Северна Македония.
В точка 80 от доклада се изразява: „загриженост относно проекта „Сръбски свят“ и факта, че представители на правителството на Северна Македония подкрепят и насърчават тази концепция; осъжда се участието в срещи, които целят да установят сфера на влияние, подкопаваща суверенитета на други държави и стабилността в региона;“
В точка 81 се посочва: „необходимостта от отваряне на архивите на югославските тайни служби (УДБА и КОС - от времето на югодиктатора Тито след 1945 г. - бел.ред.), съхранявани както в Северна Македония, така и в Сърбия, както и нуждата тези архиви да бъдат отворени на регионално ниво, за да се преодолее тоталитарното минало по прозрачен начин, с цел укрепване на демокрацията, отчетността и институциите в Западните Балкани.
„Северна Македония остава обект на враждебни чуждестранни операции за влияние, включително усилия за разединяване на социалната тъкан на страната и използване на антиевропейски настроения, особено чрез таблоиди и медии на сръбски език, които функционират като регионални усилватели на кремълските наративи и се ползват със значително влияние“, се отбелязва още в документа. Там се припомня, че Северна Македония експулсира 13 руски дипломати между 2018 и 2023 г. за дейности, несъвместими с дипломатическия им статут, което подсказва за продължаващо присъствие на прикрити мрежи за влияние. Уточнява се, че Китай се стреми да разшири влиянието си чрез контрол върху информацията, инвестиционна дипломация и принудителни клаузи в договори за инфраструктурни заеми.
В доклада се предупреждава, че китайски дипломатически структури са финансирали платено съдържание и коментари в македонски медии без ясно обозначаване. Анализ от 2023 г. установява, че свързани с руската държава субекти са използвали сръбски медийни проксита, за да разпространяват наративи, враждебни към НАТО, и да твърдят, че ЕС притиска Северна Македония да "се откаже от своята идентичност".
В проекторезолюцията, която може да бъде видяна от всеки, публикувана на уебсайта на Европейския парламент, се изразява загриженост, че Северна Македония и други държави от Западните Балкани, кандидатки за членство в ЕС, са особено силно засегнати от чужда намеса и кампании за дезинформация, включително хибридни заплахи, стратегическа корупция, непрозрачни финансови потоци и принудителни инвестиционни практики, особено с произход от Русия и Китай.
Изразена е тревога от „ролята на Унгария и Сърбия в подкрепа на геополитическите цели на Китай и Русия, а в този контекст - риска от зависимост от Китай поради асиметрични договори за заеми, както и заема от Унгария за Северна Македония, който изглежда е с китайски произход“.