БТА посреща 127-ата си годишнина с читалня за архивите, свой шрифт и обновена новинарска стая

Агенцията е създадена като особена служба за доставяне на телеграфни съобщения

Новини
10:26 - 16 Февруари 2025
1798
БТА посреща 127-ата си годишнина с читалня за архивите, свой шрифт и обновена новинарска стая

Българската телеграфна агенция (БТА) е създадена като особена служба за доставяне на телеграфни съобщения за събития в чужбина към Министерството на външните работи и изповеданията.

Първият бюлетин на агенцията излиза на 16 февруари 1898 г., а на 17 февруари в „Неофициален дял“ на "Държавен вестник" са отпечатани първите телеграми с инициалите на БТА. За първи директор е назначен Оскар Искандер. С това се поставя началото на архивния фонд на БТА.

В продължение на повече от 40 години всички бюлетини на Българската телеграфна агенция от нейното създаване през 1898 г. са разположени в хранилища по протежението на целия таван на агенцията върху дървени стелажи в помещения с бетонни конструкции, разположени на пода и на тавана с тесни пространства между стелажите и отвори, от които влиза прах от натоварения трафик на бул. „Цариградско шосе“.

Днес, 127 години от излизането на първия бюлетин, Българската телеграфна агенция вече разполага с модерни архивохранилища, оборудвани с нови стелажни системи и прецизна климатизация за съхранение, съобразно архивните стандарти в България.

Към момента по Плана за възстановяване и устойчивост БТА е дигитализирала 2 286 951 страници от бюлетините на БТА и 264 859 кадри от фотографи на БТА през годините.

В началото на 2024 г. архивният масив от бюлетини на БТА е регистриран като част от Националния архивен фонд на България.

Българската телеграфна агенция има нов информационен център „БТА читалня“. Той се намира в сградата на агенцията на бул. „Цариградско шосе“ 49. На входа читателите на архива ще бъдат посрещани от арт инсталацията „Твоята публика“ от 2024 година, дело на проф. Георги Янков, ректор на Националната художествена академия.

Читалнята ще бъде отворена за читатели от понеделник до петък от 9:00 до 18:00 ч.

Новият информационен център дава възможност за достъп до архивите на БТА на всички заинтересовани страни в сферата на журналистиката, културата, образованието и науката. Достъп до архивите ще имат също и всички ученици и студенти. Осигурен е достъп до читалнята на хора с увреждания, като е ремонтирана рампата към входа по проект „Красива България“.

Българската телеграфна агенция модернизира сградата си, обнови и освети фасадата ѝ и осигури достъпна среда за хората с увреждания до Националния пресклуб и зала „МаксиМ“. Обновяването е със средства по проект  „Красива България“ на Министерството на труда и социалната политика и със средства на БТА.

С цел осигуряване на достъпа за хора с увреждания вътре в сградата са инсталирани две електрически стълбищни платформи. Едната от платформите е разположена до Националния пресклуб, където всеки ден се организират различни пресконференции, а другата е до мултимедийния център „МаксиМ“. 

Фасадата на сградата е изцяло почистена, цветните елементи са пребоядисани, направени са допълнителни подобрения, а новите съоръжения са изградени с оглед на устойчивостта и енергийната ефективност. Свалени са телата на всички климатици от фасадата на сградата. 

На мястото на старите букви е поставено обемно светещо лого, а старият фасаден часовник е реставриран.  

Инсталирано е външно фасадно осветление с различни светлинни сценарии, които не само подобряват визуалния облик на сградата, но и правят района около нея по-привлекателен.

Реализираните дейности са по две мерки от проекта „Красива България“ на Министерството на труда и социалната политика (МТСП). Така сградата на БТА постигна целта за изграждане на по-приобщаваща среда. Общият бюджет по мярката „Подобряване на обществената среда в населените места“ е 441 592 лв. По втората мярка - „Осигуряване на достъпна среда на обществени сгради“ общият бюджет е 116 369 лв.

БТА представя свой шрифт в деня, в който отбелязва 127-ата годишнина от излизането на първия ѝ бюлетин. Занапред всички печатни и дигитални текстове на националната осведомителна агенция ще бъдат с единен облик.

Освен от БТА за всички нейни текстове, документи и материали, новият шрифт ще може да бъде използван свободно от всички български институции.

Новият шрифт е създаден от доц. д-р Светлин Балездров - преподавател по „Рекламен дизайн“ в НХА, проф. Кристина Борисова – дългогодишен преподавател по дисциплината „Шрифт“ в катедра „Плакат и визуална комуникация” в художествената академия, както и в магистърската програма „Калиграфия“, д-р Жаклина Жекова - хоноруван преподавател по дисциплина „Шрифт“ в НХА, и Николай Петрусенко, който е завършил магистърска програма „Шрифт“ в НХА, докторант е в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, катедра „Визуални изкуства“ и е хоноруван преподавател по предмета „Шрифт“ в НХА  от 2018 г.

Шрифтът е наречен ЛИК на едноименното възстановено списание на националната информационна агенция. 

Българската телеграфна агенция изцяло обнови новинарската стая (нюзрум) и вече разполага с подобрена среда и организация на работата за репортерите и редакторите в сградата на Агенцията. 

Обновените пространства за работа включват новинарска стая с 60 работни места. В средата на новия нюзрум е разположено бюро с осем страни (октагон), където дежурните редактори от всяко оперативно звено на агенцията ще могат да обменят информация и да следят новинарския поток в реално време. Реновирани са още две репортерски стаи, съответно с 13 и 17 работни места, предназначени за репортерите от дирекциите „ЛИК“, „Икономика“ и „Вътрешна информация“. Обособени са и пет директорски работни места.