Булдозери ринат Витоша (СНИМКИ)

Куриози
12:54 - 06 Октомври 2021
2457
Булдозери ринат Витоша (СНИМКИ)

Булдозери ринат Витоша! Във вторник зрител на Би Ти Ви сигнализира за състоянието на планинската пътека, която започва от село Железница и стига до Черни връх.

Трасето изглежда неузнаваемо - личат следите на багер, земята е изхвърлена встрани и по пътеката се върви много трудно.

Румяна Тодорова сигнализирала Дирекцията на природен парк „Витоша“, откъдето получила обяснението, че в момента пътеката се подравнява.

Подравняването на пътя е предприето от НСА, тъй като води и към тяхната база на Витоша.

Отдалече личи, че по пътеката е работила тежка машина. Освен че верижната машина е загрозила част от пейзажа, тя е наранила и немалка част от корените на дърветата.

Хората, тръгнали на излет, също се чудят каква е била машината и защо е изровила пътя. След проверка се оказва, че туристическата пътека следва горски път. Той се стопанисва от ПП "Витоша".

Освен до Черни връх по него се стига и до хижа "Проф. Иван Стайков", която е учебна база на Спортната академия. Оттам наели и булдозера. Според представители на академията това не е изравняване, а заравняване.

„Тук става дума за профилактика на съществуващ горски път, който да подсигури транспорт в случай на авария, на бедствие, инцидент с пострадали. Ако не се правят тези поддържания, ерозията отнася пътя“, казва доц. Петър Янков, ръководител на катедра "Снежни спортове" в НСА.

От там съобщават, че с булдозера са обработени три участъка на пътя.

„Технологията е такава, че само заравнихме дупките, получени от ерозията, не сме премествали земни маси“, каза за bTV Деян Тодоров, главен асистент в катедра "Снежни спортове" в НСА.

Тодоров призна, че техниката е засегнала коренови системи на дървета, но казва, че „природата ще се възстанови бързо“.

„Можехме да използваме по-щадяща техника, но нямаше да бъде икономически изгодно, нито щадящо за природа, защото щеше да продължи 10 дни“, казва Тодоров.

Въпросният път е важен, защото е единственият, по който противопожарна техника има достъп до Витоша и е бил ползван при гасене на пожари, както и от ПСС при спасяване на туристи, отбеляза Тодоров.