Бум на престъпленията срещу животни

За три години МВР регистирира над 100, разкрити са малко над 100

Новини
16:55 - 18 Декември 2022
3052
Бум на престъпленията срещу животни

През последните три години над 1060 са регистрираните от Министерството на вътрешните работи (МВР) престъпления срещу животни. Разкрити са 141 или малко над 13%. Това стана известно от отговор на служебния министър на вътрешните работи Иван Демерджиев на парламентарен въпрос, поставен от депутата Христо Терзийски.

Не мога да кажа дали това е добра успеваемост или не, сигурен съм, че има много неразкрити престъпления и срещу хора, казва за БТА Тихомир Димитров, ръководител на отдел „Програми“ на „Четири лапи“. Той призова гражданите, които подават сигнали за насилие над животни, да бъдат подготвени с конкретни доказателства, със свидетели, видеа и снимки – всичко, което би допринесло за увеличаване разкриваемостта.

Престъпленията срещу животни се считат за криминално деяние от 2011 г., а от 2016 г. към Главна дирекция „Национална полиция“ (ГДНП) работи сектор „Зоополиция и кинология“.

Наказателният кодекс предвижда наказание „лишаване от свобода“ до три години и глоба от хиляда до пет хил. лв. за човек, който при проява на жестокост към гръбначно животно, му причини смърт, тежко или трайно увреждане. Във всяка областна дирекция на МВР има определени служители, които да разследват такива престъпления. Сигнали могат да се подават във всяко районно управление и на спешния телефон 112.

В сайта на „Четири лапи“ има секция „Сигнализирай“, в която са качени различни типове жалби, а целта е гражданите да бъдат улеснени при подаване на сигнали, посочи Димитров от организацията.

Данните, изнесени от служебния вътрешен министър Иван Демерджиев, показват, че престъпленията срещу животни се увеличават всяка година – през 2020 г. са регистрирани 338, през 2021 г. - 303, а от 1 януари до 30 ноември 2022 г. са 374. Съответно разкритите престъпления са 51 през 2020 г., 55 през 2021 г. и 35 през 2022 г. Най-много са регистрираните и разкрити случаи на проявена жестокост към гръбначно животно, като вследствие на това e причинена смърт или трайно увреждане.

Такъв е случаят на кучето Мечо, за който се разбра чрез снимки и видеоклипове в социалните мрежи. За инцидента, който стана на 24 октомври в столичния квартал „Карпузица“, беше задържан 37-годишният Захари Шулев. Той получи обвинение за насилие с особена жестокост над кучето. На 29 ноември Софийският градски съд го остави за постоянно в ареста. Пред съда Шулев е заявил, че съжалява, но магистратите решиха, че има достатъчно доказателства, които водят към обосновано предположение, че именно той е извършител на престъплението.

В „Четири лапи“ ежедневно получават сигнали за подобни престъпления. Сигналите са много и ние се радваме, когато гражданите проявяват самоинициатива, търсят неправителствения сектор. Но тези сигнали трябва да се отправят към компетентните институции, посочи Тихомир Димитров от неправителствената организация.

Наблюденията ми са, че все повече граждани са активни по този въпрос и на все повече хора започва да им пука за проблемите на животните. Техните проблеми произтичат от хората и от хората трябва да бъдат разрешени. Те не могат да говорят, не могат да се защитят, пряко зависими са от нас, страдат от нашето отношение към тях, ние самите можем да разрешим този проблем, коментира Димитров. Според него това няма да стане само с подаване на сигнали към МВР и към регионални инспекции, а чрез промяна на съзнанието и чрез личен ангажимент. Много хора си мислят „пуснах сигнал до „Четири лапи“ и с това работата ми е свършена. Ами не – ако видиш пострадало животно, прибери го в дома си, потърси ветеринарна помощ, нахрани го, дай му вода, потърси му дом, ако ти не можеш да се грижиш за него, призова Димитров.

По думите му е по-важно наказанията да не остават на хартия, а да се прилагат и на практика.

В края на ноември, в писмен отговор на въпрос от народния представител Цветелина Симеонова-Заркин, служебният вътрешен министър Иван Демерджиев заяви, че са изготвени проект на структура и функции, включително и прогнозен финансов разчет за нов сектор в МВР - „Престъпления против околната среда, дивата природа и животните“ към ГДНП.

Искрено се надявам, че това преструктуриране в МВР ще допринесе за разкриваемостта на престъпленията и за това да има повече специалисти, които да се занимават с тези проблеми, коментира Тихомир Димитров от „Четири лапи“.

Това, което правим ние с нашите кампании, е да се опитваме да повишаваме информираността, да допринасяме за осъзнаването на факта, че животните са съзнателни и чувствителни същества, също като нас, и че като хората те могат да страдат. До колко е напреднала една нация се разбира от това как се отнасяме към по-слабите – дали ще вземем за пример малките деца, жените, болните, старите хора, тези, които не могат да се погрижат за себе си. Животните са неми, не могат да говорят, не могат да се защитят, зависят изцяло от милостта на хората. Нашата мисия е да говорим от тяхно име. Аз смятам, че дори една промяна на съзнанието допринася да се намали насилието над животните, повече от промяната на която и да е наредба, коментира още Димитров.

Галина Лачева от доброволческата организация „Храна, не война“ – София цитира статистика, според която 71% от хората, проявили домашно насилие, са проявили насилие и към домашните си любимци.