Бюджетната комисия в НС прие актуализацията на Бюджет 2020

Поправката предвижда увеличаване на лимита за поемане на нов дълг от 2,2 млрд. на 10 млрд. лв.

Новини
12:00 - 03 Април 2020
3783
Бюджетната комисия в НС прие актуализацията на Бюджет 2020

С 13 гласа „за“, 6 „против“ и един въздържал се парламентарната Бюджетна комисия прие на първо четене актуализацията на Бюджет 2020, предаде БГНЕС.

На заседание на парламента този следобед актуализацията ще бъде разгледана и от депутатите.

Законопроектът предвижда увеличаване на лимита за поемане на нов дълг от 2,2 милиарда на 10 милиарда лева. Според документа МС ще може да издава държавни гаранции по нови заемни споразумения с на ББР в размер до 700 милиона лева.

Очаква се спад на БВП от 3% в реално изражение през текущата година. Около 75% от потенциалния брой на заетите от отраслите, които попадат в списъка за подкрепа, ще бъдат включени в мярката, а останалите 25% ще се трансформират в безработни. Нивото на безработица се очаква да се покачи с около 2 процентни пункта спрямо 2019 г. до 6,2%.

Променят се и параметрите при основните данъци и приходите от социално-осигурителни вноски, като влошаването на приходите е в общ размер на около 2,44 млрд. лв. В документа е предвидено и увеличение на разходите по бюджета на ДОО (Фонд „Безработица“) с 1 млрд. лв., както и на лихвените разходи по държавния бюджет в размер на 70 млн. лв.

В Законопроекта са заложени и мерки за ограничаване на разходите по бюджетите на първостепенните разпоредители с бюджет по държавния бюджет, с оглед осигуряването на ресурс за финансиране на приоритетни разходи в ситуацията на извънредно положение в страната.

Износът на услуги, към които спада туризмът и транспорта, ще се срине с близо 26%. Износът на стоки и услуги общо ще спадне с повече от 16 на сто. По-слабите износ и вътрешно търсене ще ограничат и размера на вноса на стоки и услуги с 12,9%, като ефектът върху услугите ще е по-осезаем. Предвижда се спад в цените на повечето стоки, с изключение на храните и останалите стоки от първа необходимост, които не са засегнати от ограниченията, въведени заради Covid-19, става ясно от мотивите към законопроекта. Очаква се храните да поскъпнат с около 4 на сто. Дефицитът по консолидираната фискална програма ще бъде три на сто, а максималният нов дълг за годината – 10 милиарда лева.