Чудовищно: Държат като роби работници в завод край Долна баня

Смазани пръсти и счупени зъби са само част от нарушенията в "Ел Бат"

Общество
12:44 - 12 Август 2020
11544
Чудовищно: Държат като роби работници в завод край Долна баня

Стари акумулатори се „рециклират“ чрез ръчно трошене, вместо с машини, при липса на аспирация. Работниците гребат оловна паста с лопата, липсват предпазни средства, констатирани са куп нарушения. Отрязани пръсти, припадащи здрави мъже са само част от картината, обрисувана от репортаж на Би Ти Ви за условията в завода "Ел Бат" край Долна баня. Предприятието е собственост на бизнесмените Димитър Попов и Николай Бажлеков.

„Има млади момчета без зъби. Имаше момчета изгорени, по болници, смазани пръсти. Краката са ти мокри постоянно. С киселина, паста, сода. Някакъв прахоляк върху главата ти пада, като се намокри главата, започва да сърби. Нямам избор. Няма работа. И те го знаят това нещо“, разказва един от работниците там, разписващ се месечно срещу 1200 лева. 

Според информацията от официалната страница на дружеството акумулаторите се натрошават, след което се разделят на оловна паста, метална фракция, електролит и пластмаса. Получените материали се обработват до крайни продукти – олово, оловни сплави и натриев сулфат.

След това суровините се използват в автомобилостроенето, корабостроенето и в химическата индустрия. Вместо с машини, част от преработката в „Ел Бат“ се прави на ръка. На кадри се вижда как работник гребе оловна паста ръчно с лопата, вместо това да се случва механично.

Служителят казва още, че причината за условията и течовете са неизправните машини в цеха. Показахме кадри на проф. Венко Бешков от Института по инженерна химия към БАН, който ги определи като недопустими.

„Разпиляването на твърд материал, на течности, не мога да кажа какви са тези течности, но е недопустимо по пода. Това води освен до корозия и разяждане на самия под по този цимент, така и до застрашаване здравето и на работниците“, коментира той.

Работникът разказва, че имат предпазни маски, които обаче се сменят рядко. Обути са с гумени ботуши, имат и работни обувки и гащеризон. Продължителната работа в тези условия може да доведе до хронични заболявания от натравяне с олово, казва професор Бешков.

„Краката са ти мокри постоянно. С киселина, паста, сода. Някакъв прахоляк върху главата ти пада, като се намокри главата, започва да сърби“, добавя той. Работникът твърди, че често се случва в цеха да няма и аспирация. Служители сигнализират още, че опасните отпадъци не се съхраняват по правилата, като също така се замърсява околната среда. В близост до завода преминава река Марица и притокът ѝ река Очушница. Производствената площадка е на 3 километра от Долна Баня и на по малко от 10 км от Костенец.

От „Ел Бат“ АД отказват интервю пред камера, както и допуск на журналистите до цеха. Вместо това отговарят писмено, като определят кадрите и твърденията за лоши условия на труд като невярна информация и опит за уронване на престижа на фирмата. Към отговора еприкрепен и снимков материал, но с условие да не бъде излъчван.

„Следвайки своя Европейски път на развитие, компания „Ел Бат“ винаги е полагала усилия в запазването на високи стандарти на работа, по подобие на всички най-добри рециклиращи заводи в Европа и по света“, се казва в позицията.

„При проверката е констатирано, че „Ел Бат“ АД извършва предварително съхраняване на отпадъци на места, различни от определените за тази цел, съгласно издаденото комплексно разрешително на дружеството. За констатираните при проверката нарушения е съставен на акт за установяване на административно нарушение. Санкцията според Закона за опазване на околната среда е от 10 000 до 500 000 лв.“, коментираха от МОСВ. А Инспекцията по труда вече е дала своите предписания.