Циганският пастор на ПП щурмува парламента, готвят ли се ромски бунтове?

Кандидат-депутатът Марин Тихомиров пази незаконен катун в "Захарна фабрика"

Политика
17:00 - 11 Април 2025
5092
Циганският пастор на ПП щурмува парламента, готвят ли се ромски бунтове?

Ромският евангелски пастор Марин Тихомиров, който бе част от листите на „Продължаваме промяната“ на миналите избори за 51-и парламент, организира цигански митинг пред парламента днес. Поводът - насроченото за понеделник бутане на катуна в Захарна фабрика.

Група от дузина роми с листчета в ръка, на които бяха отпечатани лозунги, се събраха пред вратите на бившия Партиен дом и скандираха "Мафия!" и "Оставка!"

Николай Денков на предизборна агитация в ресторанта на Оси

Кой е Марин Тихомиров?

Пасторът се прочу преди месеци с това, че беше поканил бившите премиери Кирил Петков и Николай Денков от ПП на предизборно събитие в квартал „Филиповци“ в ресторанта на Януш Йорданов – Оси, който е роднина на Киро Японеца. Също виден евангелист, освен другите му, не толкова богоугодни занимания.

Тихомиров май е получил наставление да сее паника сред ромите, заплашвайки ги, че това, което става с „братята им“ от незаконната махала в „Захарна фабрика“, може да се случи утре „на всеки“. Чия политическа воля изпълнява Марин не е толкова трудно да се досетим.

Какво ще се бута и кой остава на улицата?

В конкретния случай става дума за премахване на група незаконни постройки в имот на улица „Суходол“ 3, за чието събаряне има решение от 2016 година.

„Всички искаме това гето да го няма, но трябва всички заедно да измислим алтернатива по-голямата част от хората къде да бъдат настанени“, обяснява пасторът.

Тихомиров минава за близък до Кирил Петков и съответно има лостове за влияние в общината, управлявана от ПП-ДБ-СС. Преди време беше разпознат и на снимки на откриването на офис на измамната пирамида БЕТЛ във Факултета.

Марин вече успя да се наложи в Красна поляна и там общинарите спряха бутането на бараките в парка.

„Говорим за самоделни бараки, незаконно свързани с електричество и водоснабдяване, изключително опасни за живота на хората. Това не е процес, който е започнат сега. Махалата се е обособила върху общински терен. 200 човека са били преди да бъде премахната първата част от махалата. В момента живеят 52-ма, преброени със служителите на МВР“, обясни в края на март пред БНР кметът на район „Илинден“ Емил Бранчевски.

Той отбеляза, че никой не е дошъл да потърси официална информация от районната администрация. По думите му се обсъждат слухове и хипотези, а хората се настройват, че общината е техен враг. Общината вече е предприела мерки за настаняването на хората.  На всички е даден служебен адрес, така че да могат да си извадят документи за самоличност.

Живеещите в незаконните постройки хора са били предупредени още през 2017 г., че сградите ще бъдат премахнати.