Цинизъм! 292 съдии бранят Калпакчиев с нагла декларация
Предсрочното освобождаване на Полфрийман не било помилване, държавата пестяла пари
292 съдии от цялата страна излязоха с безпрецедентна декларация, с която призовават политиците да не обругават съда по повод случая "Полфрийман" и помолиха гражданите да ги подкрепят в "битката за правова държава". Същевременно защитават своеобразното помилване на убиеца Джок Полфрийман, макар да го наричат по друг начин. Тонът и посланията на отвореното писмо до гражданите всъщност са изключителено нагли. Най-общо казано, съдиите настояват, че могат да издават каквито присъди пожелаят, без оглед на справедливостта, а обществото няма правото да им потърси отговорност.
"В последните дни сме свидетели на злостна злоупотреба със страданието на близките на жертвите на престъпления, на чувството за несигурност на гражданите и на ограничените по закон възможности на съда да участва в активна обществена комуникация", започва позицията на съдиите.
Те заявяват, че резултатът от действията на политиците е видим – насаждане на страх и разединение в българското общество, на недоверие и омраза към съда. Така се стига и до обезценяването на отговорността на държавата да провежда смислена и полезна работа с осъдените, за да бъдат подготвени след годините на социална изолация за законосъобразен живот, така че да не представляват обществена опасност, казват магистратите. Те напомнят, че подобни политически реакции не помагат и на близките на жертвите, за да могат да продължат да живеят достойно след тежката им невъзвратима загуба.
"Не оспорваме правото на гражданите да водят свободна дискусия за смисъла на правосъдието и за съдържанието на съдебните актове, за целите на наказанието и на държавната политика за успешна ресоциализация на лишените от свобода. Не омаловажаваме скръбта на близките на убития млад мъж и правото им да изискват уважение от всички към трагичната им загуба и паметта на починалия", се уточнява в декларацията.
Как обаче предлагат да бъдат утешени родителите на едно зверски убито 22-годишно момче, след като съда пуска убиеца му 8 години по-рано, тъй като се бил поправил?!
В декларацията си съдиите припомнят някои от основните законови положения. "Предсрочното освобождаване предполага влязла в сила присъда. То не е помилване, нито ревизиране на присъдата, нито намаляване на наказанието. Наказанието продължава да бъде с продължителността, с която е наложено с влязлата в сила присъда. Последицата е, че изпълнението му няма да бъде приключено в условията на затвор. Освобождаването от неизтърпяната част на наказанието е под условие – с изпитателен срок, в който осъденият не трябва да извърши друго умишлено престъпление, за което се предвижда наказание лишаване от свобода. Ако условието не бъде изпълнено, осъденият изтърпява и остатъка на наказанието си", нагло пишат 292-ата съдии.
Според тяп "смисълът от тази процедурата е безусловен – държавното насилие за постигане на поправяне на извършителите на престъпления се ограничава в степента, в която действително е необходимо, за да постигне целта на наказанието". Държавата пестяла пари, ако са положени грижи и надзор за правилната ресоциализация на осъдения след дълги години на изолация. С това се намалявала опасността от рецидив и се гарантирала обществената сигурност?!
Конкретното предсрочно освобождаване не е изключение, казва още съдиите. В деня, в който е пуснат предсрочно Джок Полфрийман, Софийският апелативен съд е постановил още два такива съдебни акта. От 1968 г. досега са постановени десетки хиляди предсрочни освобождавания. Именно в това е проблема обаче - в мълчаливото освобождаване на десетки престъпници, които според съдиите са се "поправили". Но как се "поправя" убиец?!
"Наказателният кодекс допуска предсрочното освобождаване след фактическо изтърпяване на половината от наложеното наказание, ако осъденият не е извършил престъплението в условията на опасен рецидив. Съдът преценява дали осъденият е "дал доказателства за своето поправяне", казват още магистратите.
Съдебният състав на Софийския апелативен съд единодушно е решил, че Джок Полфрийман е дал подобни доказателства и никой няма легитимно основание да настоява той да реши делото по начин, който не съответства на вътрешното убеждение, формирано въз основа на закона и доказателствата по делото.
"Противното е "улично" правосъдие, което няма нищо общо с върховенството на правото, не гарантира равенството на всички хора пред закона, не носи справедливост, нито умиротворение", казват съдиите. Те напомнят, че призивите за линч и саморазправа със съдебния състав са абсолютно недопустими. Такива призиви обаче не е имало, а са само в гузната съвест на хора като Калпакчиев. Гражданите просто настояват за неговата оставка.
Декларацията продължава: "Тези призиви водят до опасна ескалация на напрежението и накърняват сигурността и личната неприкосновеност на съдиите. Те застрашават справедливия процес, и то не само по сходни дела – защото се насажда впечатлението, че на съда може да се въздейства извънпроцесуално, ако бъде физически уязвен".
Съдиите се обръщат и директно към гражданите. "Уважаеми граждани, след като системата на държавно управление не полага никакви усилия за гарантиране на независимостта на съда като основен стълб на правовата държава, се обръщаме към Вас с призив за осъзнато и отговорно поведение в защита на основните демократични ценности, човешкото достойнство и обществения мир", се казва в декларацията, която е подписана от съдии от върховните съдилища и още близо 30 съдилища от цялата страна.
Междувременно в 18 часа тази вечер бащата на убития Андрей Монов - Христо, заедно с негови съученици и над 200 граждани проведоха протестен марш срещу предсрочното освобождаване на Джок Полфрийман. На протеста за пореден път бе поискана оставката на съдията Калпакчиев. Той за пореден път отказа да даде изявление и обяви, че случая е политизиран.
Оставката на съдия Калин Калпакчиев бе поискана от стотици граждани. В негова защита обаче се обявиха 292 съдии