Covid чума: 30% скок на изоставените кучета

Контрабандата с животни в рамките на ЕС е сериозен проблем, алармира Емил Радев

Общество
13:17 - 13 Март 2021
4957
Covid чума: 30% скок на изоставените кучета

Кризата с COVID-19 съвсем не ограничи незаконната търговия и лошите и нехуманни практики. Дори за България има данни, че от началото на пандемията се наблюдава увеличение с близо 30% на изоставените кучета – и в приюти, и на улицата. Това заяви пред „Монитор“ евродепутатът Емил Радев.

Той обаче изтъкна, че Европейската комисия няма централна база данни относно броя на кучетата в ЕС или пък централизиран метод за идентифициране и проследяване на движението им и затова данните са изключително оскъдни. В повечето случаи се обобщават понякога с година или две закъснение.

„Знае се, че за 2015 г. например обект на търговия са били 61 млн. кучета и 67 млн. котки в 12 от държавите членки, като продажбите са на стойност 1,3 млрд. евро.

За съжаление поради големите празноти в уредбата, липсата на достатъчно проверки и данни е много трудно да се определи с точност какви са актуалните цифри.

Факт е обаче, че през последните години естеството и мащабите на търговията с домашни любимци значително се промениха“, каза той.

Радев добави, че в някои държави например потребителското търсене надвишава многократно предлагането, като се създават предпоставки за развитие на нерегламентирана продажба, било то чрез внос от чужбина или от неоторизирани местни развъдници.

„Контрабандата с животни в рамките на ЕС е сериозен проблем, който съществува от дълги години. Незаконната търговия най-вече с домашни любимци - кучета и котки, но също така с и диви животни и застрашени видове има трансграничен характер и крие редица рискове.

Освен благосъстоянието на животните при този вид дейност както пряко, така и косвено се засягат и общественото здраве и защитата на потребителите, и функционирането на единния пазар“, каза евродепутатът.

Според него, за да се реши този проблем, е нужна по-добра проследяемост, за да се пресекат каналите на организираната престъпност. Също така трябвало да се ограничат укриването на данъци и нелоялната конкуренция.

„Като ефект трябва да отчетем и допълнителните социални разходи в случай на опасност или изоставяне на кучета, което в България за съжаление все още е често срещано явление“, каза още Радев.