Цветанов зове за широка дясна коалиция срещу ГЕРБ
"Четвърти неуспешен мандат за БСП, това е голямо поражение. БСП беше реален политически фактор като първа или втора политическа сила след парламентарни избори, сега те са извън тройката. Президентът изпълни своя ангажимент към левия избирател, за да може да засвидетелства уважението за двата избора, които получи."
Това заяви председателят на "Републиканци за България" Цветан Цветанов в ефира на "България ОН ЕЪР".
"Това, което сега наблюдаваме е, че се търси вариант след предсрочните парламентарни избори, каква да е конфигурацията на редовен кабинет. Анонсът, който беше направен на лидерската среща, проведена между БСП, ГЕРБ, ДПС и "Български възход" се видя не само, че се върви към "хартиена коалиция", която видяхме при гласуването на промените в Изборния кодекс.
Тази коалиция прераства в нещо по-голямо. Следващите парламентарни избори ще бъдат подчинени именно на тази т. нар. "хартиена коалиция", която ще бъде с лек уклон към други геополитически виждания на страната и това ще бъде малко повече към Русия", смята Цветанов.
Според Цветанов започва да се лансира идеята за програмен кабинет.
"И в сегашната конфигурация на една такава коалиция ГЕРБ, БСП и ДПС правят 128 депутата и като добавим 12 народни представители от "Български възход" стават 140.
Целта според мен при тази промяна в Изборния кодекс и въвеждането на хартиената бюлетина отново в изборния процес – това означава, че ГЕРБ, БСП и ДПС ще имат възможност да бъдат координирани като действие в секционните избирателни комисии и да получат по-висок изборен резултат и същевременно ще се стремят "Демократична България" и "Продължаваме промяната" да имат по-малко от сегашния сумарен сбор на 73 народни представители. ГЕРБ, БСП и ДПС ще се борят за квалифицирано мнозинство и да имат 2/3 мнозинство в българския парламент.
Предстоят да се случат процеси, в които има огромна забава – мандат за конституционни съдии, които са избор на НС, ВСС, инспекторат към него, а това са ключови теми, които в момента разделят политическите формации от това как да бъде проведена съдебната реформа и какво законодателство трябва да бъде прието.
Затова смятам, че анонсът, който беше направен на лидерската среща ще бъде формулата, по която ще се работи. Трябва да се направи много ясна равносметка какво ще се случи оттук нататък в една предизборна ситуация между "Демократична България" и "Продължаваме промяната" ако се върви към едно широко обединение. Смятам, че това може да бъде силната алтернатива и да не излязат сметките на БСП, ДПС и ГЕРБ", добави лидерът на "Републиканци за България".