Да, ПП и ДБ вече умуват за кабинет

Актуални новини
16:50 - 13 Март 2023
2937
Да, ПП и ДБ вече умуват за кабинет

Обединението между “Продължаваме промяната” и “Демократична България” ще работи изключително сериозно за съставяне на правителство. Така кандидатката за депутат в Перник от обединението Александра Стеркова разкри, че в него вече се умува за бъдещия кабинет. 

Според юриста при по-малко от 121 гласа обединението трябва да предложи правителство на малцинството с много ясна програма и дневен ред, с точни задачи за решаване и конкретни срокове за изпълнението им. “Този, който се опита да свали такова правителство, после трябва да си поеме отговорността и да обясни защо отново отиваме на избори”, подчерта Стеркова. 

Депутатът от “Демократична България” в 46-ото Народно събрание заяви, че държавата се нуждае от смели и амбициозни хора в парламента, за да може за кратко време да се постигнат редица важни цели - Шенген, еврозоната, спиране на постоянното покачване на цените и мерки срещу инфлацията. Тя напомни, че обединението между ПП и ДБ е създадено, за да разреши проблемите на държавата и да създаде истински реформаторско правителство, което да дръпне България напред.

На въпрос на водещата за потенциално взаимодействие с ГЕРБ Стеркова отговори: “ГЕРБ имаха изключително много време да си изчистят къщичката, да се освободят от зависимости и корупционни схеми. За съжаление не виждаме стъпки в тази посока. Не виждам как може да се говори за съдебна реформа с хора, санкционирани по закона “Магнитски”.

Стеркова, която има опит като експерт към комисия “Култура” на Столична община и като съветник по културните политики в кабинета “Петков”, подчерта, че всички досегашни правителства имат огромен дълг към културата, а секторът е бил неглижиран твърде дълго време. Тя уточни, че последното редовно правителство все пак е започнало много важни реформи, които не е успяло да довърши. Сред посочените промени са повишаването на заплатите на музейните работници и на служителите в Националния институт за недвижимо културно наследство.

Друг важен аспект от работата на Стеркова в Министерството на културата са измененията в наредбата за избор на директори на културни институти. Тя разясни, че в момента конкурсите се провеждат изключително непрозрачно, а концепциите на кандидатите и избирането на директори са със статут “строго секретно”.

“Това поражда съмнения как се избират самите директори и дори в момента имаме пресен пример със случващото се в Народния театър “Иван Вазов”. За съжаление промените в наредбата не бяха припознати и продължени от служебното правителство”, каза още Стеркова.

“Нужни са по-високи възнаграждения, повече обучения за повишаване на капацитета и намиране на нови специалисти във всеки един сектор, за да не се обезкървяват културните институти. В крайна сметка културните институти са именно хората”, заключи кандидатът за народен представител.