Да спи ли кучето в леглото?

За много хора, особено в България, четириногото не е просто домашен любимец, а пълноправен член на семейството

Новини
20:53 - 26 Септември 2024
5084
Да спи ли кучето в леглото?

За много хора, особено в България, кучето не е просто домашен любимец, а пълноправен член на семейството. Много собственици обичат да споделят своето лично пространство, включително и леглото, с кучето си. Но дали това е добра идея от гледна точка на здравето и хигиената?

Хигиенни рискове от спането с кучето

Пускането на кучето в леглото, особено под чаршафите, може да доведе до различни хигиенни проблеми. Въпреки редовната грижа, разходките навън и контактът на кучето с околната среда неизбежно водят до замърсявания. Според експерти от Българската асоциация по ветеринарна медицина, кучетата могат да пренасят различни паразити и бактерии, дори и при редовна ваксинация и профилактика. Най-често срещаните проблеми са свързани с бълхи, кърлежи и акари, които могат да се озоват в чаршафите.

Какви болести може да донесе кучето в дома?

Въпреки редовното обезпаразитяване и ваксинации, кучето може да бъде носител на заболявания, които се пренасят на хората, наречени зоонози, предупреждават специалисти от НЦЗПБ. Някои от тези заболявания могат да се пренасят дори при грижливо поддържани домашни любимци.

Токсокароза:

Това е инфекция, предизвикана от паразити, като най-често се разпространява чрез контакт със замърсени кучешки фекалии. Въпреки че кучетата могат да бъдат редовно обезпаразитявани, паразитите могат да останат в околната среда и да се пренесат в дома.

Кампилобактериоза:

Това е бактериална инфекция, която може да се предаде на хора чрез контакт с кучета, дори и те да нямат симптоми. Кампилобактерът предизвиква стомашно-чревни проблеми при хората, като диария, повръщане и болки в корема.

Салмонелоза:

Кучетата също могат да бъдат носители на салмонела, въпреки че по-рядко развиват симптоми. Инфекцията се предава чрез контакт с изпражненията на заразени животни или замърсени повърхности.

Дерматофитози (гъбични инфекции):

Тези кожни инфекции, известни като тения, са причинени от гъбички и могат лесно да се предадат от кучето на хората чрез пряк контакт или чрез замърсени повърхности като постелки и мебели.

Лаймска болест:

Въпреки че тази болест се разпространява от кърлежи, кучетата често играят роля в пренасянето на тези паразити в дома. Дори ако кучето е третирано с препарати против кърлежи, понякога кърлежите могат да останат незабелязани и да се пренесат върху хората.

Ползите от споделянето на леглото с кучето

Въпреки потенциалните рискове, има и ползи от това да позволите на кучето да спи във вашата спалня. Изследвания показват, че присъствието на куче в леглото може да намали стреса и да помогне за подобряване на съня. Много собственици усещат емоционална подкрепа и успокоение от това да бъдат близо до своите домашни любимци, особено в моменти на тревога.

Здравни мерки и превенция

Ако решите да допуснете кучето в спалнята, важно е да спазвате стриктни хигиенни мерки. Специалистите от Българския ветеринарен съюз съветват редовното обезпаразитяване, както и къпането и почистването на лапите след всяка разходка. Също така, често подмяна на чаршафите и използването на специални покривала може да намали риска от разпространение на микроби и алергени в леглото.