Дали наистина дишаме по-чист въздух?

Наскоро екоминистърът заяви, че качеството на въздуха в България значително се подобрява с течение на годините

Здраве
12:26 - 26 Октомври 2024
2570
Дали наистина дишаме по-чист въздух?

"Проблемът мръсен въздух го коментираме от доста години, но хората трябва да знаят, че когато падне мъглата, защото влизаме в този сезон, тя е като чадър над градовете и населените места и покачва нивото на фините прахови частици.“

Това заяви по бТВ пулмологът д-р София Ангелова. Тя обясни какво всъщност представляват твърдите и течните частици, които образуват фините прахови частици.

"Фините прахови частици 10 са едрите частици. Те са с големината на човешки косъм. Фините прахови частици 2,5 са 30 пъти по-малки от косъма. А ултра фините можем да вдишаме, да достигнат до алвеолите, оттам да преминат в кръвта и да повлияят на всеки един орган“, обясни още тя.

По думите ѝ фините прахови частици могат да увредят целия човешки организъм, независимо от сезона.

"Но най-уязвимият орган е белият дроб, защото той е в директна връзка. Правим 23 000 вдишвания на денонощие. През нашия бял дроб, преминават около девет, десет литра въздух“, каза още д-р Ангелова.

Заедно с нея в студиото темата коментира и здравният икономист Аркади Шарков. Според него колкото повече се разраства един град, толкова по-мръсен става въздухът.

"Зависи от индустрията, която е наоколо. Също зависи от допуска на автомобили в центъра на града“, обясни той.

"Когато става въпрос за качество на въздуха, градоустройството е ключов елемент. Когато се правят квартали с недостатъчно добре осмислена инфраструктура и се затварят естествени въздуховоди, тогава въздухът застоява вътре по естествен път“, уточни Аркади Шарков.

По думите му друг много важен елемент са автомобилите.

"Ако целим някакво развитие на София, като град за живеене, би следвало да се повиши стойността на зоните в центъра на града. В Сингапур например, на база на това колко време прекарва един автомобил в центъра на града, се начислява съответната такса. Има два типа данъци. Но това в България е по-трудно за действие“, каза още Шарков.