Даниел Лорер иска икономическият растеж на България да е 5%

Нашата първа мисия е промяна в правосъдната система, така че да не се краде, заяви министърът на иновациите и растежа

Новини
12:14 - 18 Януари 2022
3070
Даниел Лорер иска икономическият растеж на България да е 5%

Иска ми се икономическият растеж на България да стигне 5 процента, каза Даниел Лорер, министър на иновациите и растежа, при откриването на среща на двустранните търговски камари в страната. (Есенната икономическа прогноза на Европейската комисия беше за ръст на БВП на България през тази година в размер на 4,1 на сто).

Ние бяхме избрани след дълг период на политическа нестабилност и с ясен мандат да създаваме инфраструктура за нормално функционираща държава, каза министърът.

Нашата първа мисия е промяна в правосъдната система, така че да не се краде, да не се иска нищо от инвеститорите.

Втората мисия е да се създаде физическа инфраструктура, третата е подобряване на здравеопазването, за да се оттласнем от върховете на световната класация по смъртност, четвъртата е развитие на образованието, за да не се налага да пращаме децата си да учат в чужбина, посочи още Лорер.

Моята мисия е да създадем институция, която да е икономическият мотор на всичко това. Този мотор трябва да работи с пари от държавния бюджет, с европейско финансиране и с частни инвестиции. Искаме България да постигне икономически растеж, сравним с нашите съседи, защото България е и сериозно изостанала в състезанието за икономическо развитие, заяви Лорер.

В Министерството на иновациите и растежа сме събрали инструментите от държавните институции, които да работят за икономическия растеж. Това са Българската банка за развитие, Фондът на фондовете, Националният иновационен фонд, набор от европейски програми, както и Българската агенция за инвестиции, която е лицето на България, каза министърът.

Нашата цел е да насочим тези инструменти към максимален растеж - иска ми се да е 5 процента, посочи министърът. Румъния вече го постигна, инфлацията ни помага и с ваша помощ това е постижимо, добави Лорер, като се обърна към представителите на търговските камари.

Досега основната пречка за инвестиции беше бизнес рискът, свързан с корупцията. Затова се стремим към нулева толерантност към корупцията и премахване на административните пречки през бизнеса, отбеляза Лорер.

Представителите на търговските камари посочиха като основен проблем за бизнеса гарантиране върховенството на правото и в това число на правата на компаниите и на чуждестранни и на местните инвеститори. Друго предизвикателство е подобряване на квалификацията на работната сила и активизиране на работата на търговските аташета на България за привличане на инвеститори в България.