Държавници и еврейската общност в деня на спасението на българските евреи: Ние помним! (СНИМКИ)

Румен Радев: Въпреки натиска на Нацистка Германия върху българските институции, нашият народ отхвърля антисемитизма

Политика
12:19 - 10 Март 2023
2853
Държавници и еврейската общност в деня на спасението на българските евреи: Ние помним! (СНИМКИ)

На 10 март България отбелязва навършването на 80 години от едно от най-значимите събития в съвременната си история – спасението на българските евреи през Втората световна война. Денят на спасяването на българските евреи и на жертвите от Холокоста и на престъпленията срещу човечеството се отбелязва от 2003 г. – след решение на Министерския съвет на Република България от 13 февруари 2003 г. От 2006 г. се отбелязва и Международен ден в памет на жертвите от Холокоста, съгласно резолюция на Общото събрание на ООН.

Преди 80 години, на 17 март 1943 г., подпредседателят на XXV Народно събрание Димитър Пешев изпраща изложение до министър-председателя, подкрепено от 43-ма народни представители, против депортирането на българските евреи.

Благородната кауза успява в онези страшни дни да обедини дори заклети политически противници, зад нея застават обикновени граждани, политици, интелектуалци, Българската православна църква и други религиозни общности. С активните действия на пловдивския митрополит Кирил, на софийския екзарх Стефан и с намесата на обществеността от депортация са спасени близо 50 000 български евреи.

Според официалните данни на интернет страницата на Изследователския център на Световния център за възпоменание на Холокоста Яд Вашем в таблицата срещу името на България е записано, че в страната е имало 50 хиляди евреи преди Втората световна война и нула жертви. Единствената страна в този документ с отбелязан нулев брой жертви е България.

Пред паметните плочи на спасителите на българските евреи до храма „Света София“ и в градинката при паметника на „Св. Климент Охридски“ днес бяха поднесени венци и цветя. Преди това се проведе Поход на толерантността и мъдростта.

Благодарствен молебен за годишнината беше отслужен в 11 часа в храмовете на Българската православна църква. Това ще стане по решение на Светия синод. След края на молебена беше прочетено Патриаршеското и Синодално послание във връзка с годишнината от спасяването на българските евреи.

В церемониите участваха президентът Румен Радев, премиерът Гълъб Донев, министри, главният прокурор Иван Гешев, бившият министър-председател Симеон Сакскобурготски, кметът на София Йорданка Фандъкова, посланикът на Израел, дипломати, представители на еврейската общност у нас, общественици. Почетен гост на събитията е известният историк и общественик от Израел проф. Михаел Бар-Зоар, който е роден в София. Всички участници в Похода на толерантността носеха плакати с надпис "Ние помним".

Преживяла две национални катастрофи, България прави всичко възможно, за да избегне въвличането й в поредната война на Стария континент. Въпреки натиска на нацистка Германия върху българските институции, нашият народ отхвърля антисемитизма и сам, разпокъсван и преследван, търси пътя към диалога, към мирната ревизия на несправедливия Ньойски диктат. Това каза президентът Румен Радев при откриването на изложба в Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“, която представя документални свидетелства за живота на евреите по българските земи, в т.ч. и по време на Втората световна война. 

„За мен е чест да открия тази изложба в присъствието на нашите израелски приятели и на уважавания, скъп почетен гост проф. Бар-Зоар – общественик, историк, верен приятел на България. Неговата забележителна книга „Спасение“ разкрива по един неповторим начин пред света събитията от пролетта на 1943 г., довели до спасяването на българските евреи“, каза Радев. „Проф. Бар-Зоар разкрива и толерантността, приятелските чувства и хуманизма на българския народ в един от най-мрачните периоди в човешката история, когато Европа е смазана от Хитлеристкия ботуш“, добави държавният глава. 

След това той оглави шествието по случай 80 години от спасяването на българските евреи. То започна от Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“, където по-рано президентът Румен Радев откри документалната изложба „80 години от спасяването на българските евреи“, към Паметните плочи на спасителите на българските евреи.

Снимки: Агнес Методиева