ДБ бесни на ГЕРБ, ДПС и "Възраждане": Сами ли ще си правим промени в съдебната власт?

"Демократична България" се разгневи на ГЕРБ, ДПС и "Възраждане", които отказаха да включат свои хора в създадената комисия за промени в конституцията. Днес депутатите назначиха временна комисия, която да изготви промени в конституцията, свързани със съдебната власт, по предложение на ДБ, като идеята бе бе в нея да влязат по двама представители от партия. ГЕРБ, ДПС и "Възраждане" обаче изобщо отказаха да предложат свои хора за комисията. Христо Иванов ще бъде начело на звеното, а член от коалицията ще е Атанас Славов. От "Продължаваме промяната" влизат Стоьо Стоев и Рена Стефанова, от БСП - Филип Попов и Явор Божанков, от ИТН - Ива Митева и Андрей Михайлов. Комисията ще действа 6 месеца.
Така стана ясно, че упрявляващата коалиция ще готви сама промени в съдебната власт.
Това ядоса сериозно хората на Христо Иванов. Това е резултатът, когато уж всички много искат съдебна реформа, но на всяка цена бягат от сблъсък на идеи и не искат да обсъждат реални и съдържателни предложения. Кой какъв е се дефинира от собствените му действия. А за тях се носи политическа отговорност,коментираха от ДБ.
Българското общество е разделено и участието или неучастието в общ диалог за подобряване качеството и доверието в правосъдието ще покаже много ясно дали сме дорасли да потърсим мостове, които да започнат да преодоляват огромните разделения. Разделения, които ни струват толкова скъпо като общество.
Консенсусът е възможен поради една проста причина – това е консенсус от очевидности и отдавна реализирани политически неизбежности, с които много хора упорито отказват да се съобразяват. Днес отново видяхме именно това, а парламентарните групи на ГЕРБ-СДС, ДПС и Възраждане отказаха да излъчат представители в новосформираната комисия. За пореден път видяхме колко трудно се надскачат политическото злободневие и конюнктурата. Нашите усилия ще продължат, защото това е отговорният подход. Защото това очаква българското общество от нас, заключиха вдясно.
Положихме усилия да има конструктивен диалог, не приехте подадената ръка, затова - приятна работа, мотивира отказа шефката на депутатите от ГЕРБ Десислава Атанасова. Не успяхме да се убедим в целесъобразността на тази комисия и в такива дискусии, които целят да тупат топката, обясни пък зам.-шефът на "Възраждане" Цончо Ганев.
Депутатите отделиха два часа, за да се карат трябва ли изобщо да има такава комисия и стреляха един срещу друг всякакви остроти и обиди.
За да търсим съгласие, избрахме да не внасяме наш законопроект, защото това щеше да означава да поставим всички партии извън мнозинството пред свършен факт - "вие подкрепяте ли нашия законопроект". Въпреки че имахме достатъчно подписи да го внесем, счетохме, че е редно да създадем площадка, на която да търсим допирните си точки. Целта е всеки на равноправни начела да участва, каза в началото на дебатите Христо Иванов.
Само няколко месеца преди днешната дата, ГЕРБ тръгнаха по същия път. В рамките на 1 ден, един министър спретна едни бързички предложения за промяна в конституцията. Не мога да приема вашите доводи и че така обявената промяна настъпва. За пореден път наблюдаваме това, което се случваше 12 г. От всички думи, които изговорихте, че всичко ще е на открито, извинявайте, но къде са промените? Не е сериозно да променяме на парче конституцията. Как да подкрепим нещо, което нямаме представа какво ще е?, скочи Цончо Ганев от "Възраждане".
Какво значи - няма да внасяме сега, въпреки че имаме необходимите подписи. Вие прочели ли сте как се внасят промени в конституцията или вашият ментор Прокопиев не ви е научил? От малък знам думите -
ако не искате да се върши една работа, създайте комисия, сега ги разбирам. Комисия се прави по конкретен повод, проучване на въпрос или анкета. Г-н Прокопиев анкета ли ви накара да правите или правите комисия, защото не ви е останала такава, която да председателствате?, обърна се към ДБ Хамид Хамид от ДПС.
Първо - правим същото като ГЕРБ, които извадили законопроекта, после - къде е законопроектът. Искате да се скараме, всеки говори за своя фантастичен приятел, има такава фигура в детската психология. Идеята е всички да участваме в тази комисия и да сме сигурни, че ще се чуе всяко мнение. Знам, че когато олигархията е в залата, това е трудно, каза Иванов.
Да, олигархът и медиен монополист е тук в залата, а вашата група е официалният представител на този олигархичен медиен кръг, отвърна му лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ.
Лятото на 2020 г. казахте, че с терористи няма да преговаряте, сега очевидно сте готови. Има ли някой смелостта от вас да излезе на тази трибуна и да каже - искаме да говорим с ГЕРБ, да го каже на своите избиратели, които до вчера са били убеждавани, че ние сме мафиотска структура, запита Тома Биков от ГЕРБ.
Колегите от ИТН още ли държат прокурорите да се избират пряко? Тук не е въпросът имате ли единство с опозицията, а в управляващото мнозинство за промените. За мен това е причината да нямате конкретно предложение, защото самите вие знаете, че нямате, не спря острието на ГЕРБ.
Нормално е в управляващото мнозинство да има различия. Ние все пак сме различни политически субекти, но всички имаме едно и също разбиране и цел. Начинът, по който действа прокуратурата особено с този човек е отвратителна. Да, моето мнение е, че ГЕРБ е мафиотска организация, но вие имате да извървявате път да ви приемаме като нормална партия, настоя зам.-шефът на ИТН Тошко Йорданов.
Той обаче отнесе наказание "забележка" от шефа на НС Никола Минчев, защото обидил ГЕРБ, а по-рано казал на депутат от "Възраждане", че изказването му е тъпо.
Цивилизационно усилие е да спрем да се съдим. Кой какъв е се дефинира през неговите действия, скара им се Иванов. Казахте да извървим път, за да сме станели като вас, недай Боже. Това значи ГЕРБ да стане от първа сила пета за три месеца, нещо което не се е случвало от 12 г., продължи обаче Биков. Като говорите за корупция кажете на вашия лидер най-накрая да си подаде декларацията в КПКОНПИ. Аз три пъти подавам декларация, изтъркаха ми се пръстите да пиша едно и също, натърти той.