Ден първи след Брекзит: Лондон започна да извива ръцете на ЕС (ОБЗОР)

Световните медии: Великобритания се върна на острова си сама

Актуални новини
19:00 - 01 Февруари 2020
7431
Ден първи след Брекзит: Лондон започна да извива ръцете на ЕС (ОБЗОР)

Британският премиер Борис Джонсън се готви да наложи от следващата година пълни митнически и гранични проверки на всички стоки, влизащи от ЕС, в опит да засили натиска върху съюза в търговските преговори. Това пише в. "Телеграф".

"Планираме пълни проверки на целия внос от ЕС - експортни декларации, декларации за сигурност, проверки на здравето на животните, както и всички стоки за супермаркетите да минават през Граничните инспекционни пунктове", цитира изданието правителствен източник. "Това ще удвои практическото предизвикателство на границата през януари 2021 година", допълва източникът. 


Според предишните планове на правителството за Брекзит без споразумение, ако Великобритания беше напуснала ЕС рязко без никаква търговска сделка, само малка част от стоките щеше да бъде проверявана.


Великобритания напусна ЕС в 23:00 ч. по Гринуич снощи след 47-годишно членство с временна сделка за 11-месечен преходен период, през който Джонсън иска да договори споразумение за свободна търговия, подобно на това между Канада и ЕС.

Британските преговарящи се надяват, че заплахите от по-строги проверки, в случай че не бъде постигната сделка, биха могли да склонят в голяма степен ЕС да приемеусловията на Великобритания, отбелязва "Телеграф".


Без сделка износът на британски стоки ще се сблъска с митата на ЕС от догодина. Дори със споразумение е вероятно да има допълнителни проверки и от двете страни на границата, което накара Банк ъв Ингланд (Bank of England) да предупреди миналата седмица за щетите за търговията и икономическия растеж от следващата година.

Интензивността на тези проверки ще се отрази на разходите на британските компании, които разчитат на навременна доставка, например производителите на автомобили и супермаркетите, а някои се опасяват, че дори малки закъснения по границите могат да ги направят неконкурентоспособни или да намалят избора на купувачите.

При потърсен коментар за публикацията в "Телеграф" говорителка от офиса на Джонсън заяви, че промяната е неизбежна.

"Напускаме митническия съюз на ЕС и единния пазар. Това означава, че компаниите ще трябва да се подготвят за живот извън тях", каза тя.



Британската търговска камара обяви, че приоритет за правителството трябва да бъде продължаването на свободното движение на стоки през пристанищата след края на преходния период.

"Разходите нараства с всяка нова процедура или забавяне - и всяка лира, похарчена за приспособяване към новите изисквания, е една лира по-малко за обучение, оборудване или осигуряване на нови клиенти", коментира генералният директор на камарата Адам Маршал.


Европейските вестници отразиха историческото излизане на Великобритания от ЕС с тъга, здравословна доза скептицизъм и призив Общността да действа единно, пише "Гардиън".

Краят", пише френският вестник "Либерасион". "Великобритания напусна ЕС, няма какво толкова да се каже. След 47 г. в сърцето на уникален клуб от държави, след три години и седем месеца драма, обрати и хаос, Великобритания напусна, върна се на острова си, сама", отбелязва изданието.

Вестникът пише още, че повечето хора не са видели нещо особено, нормална петъчна вечер без много въпроси какво следва. Брекзит и последиците тепърва започват. Утре е друг ден, след Брекзит, подчертава "Либерасион".

"Монд" пише, че 31 януари беше "денят, в който нищо не се промени и всичко се промени". Вестникът разказва за един странен ден, в който британците са празнували наистина историческо събитие. "Може ли наистина да се празнува развод", пише вестникът.

Германският "Зюддойче цайтунг" предупреждава, че "никоя страна не е остров, дори и Великобритания". Суверенитет е "популярен термин в ера, която плаче за ред и сигурност. Но да предположим, че вие сте господар на съдбата си, значи вие можете да се предпазите от неразумни искания от външния свят. Хубава идея в свят, който създаде огромни зависимости. Песента е край на васалното положение и унижението, но Великобритания няма велики идеи за бъдещето си...до момента, ние всички виждаме тесногръдо отричане на действителността и тривиалност на проблемите", пише вестникът.


Същевременно лидерът на френската крайна десница Марин Льо Пен нарече излизането на Обединеното кралство от ЕС "началото на края на съюза в сегашния му вид", и "старт на формирането на независими европейски държави".

"Денят на Брекзит трябва да отбележи началото на изграждането на нов Европейския съюз на независимите държави. Нещо, за което ние призоваваме отдавна. Сегашният Европейски съюз ще остане в историята като огромен провал!". Това написа Льо Пен в профила си в Twitter.

Френският президент Еманюел Макрон заяви, че обмисля визита в Обединеното кралство, за да засили двустранните връзки с Лондон след Брекзит. Макрон подчерта, че отношенията между Франция и Великобритания ще продължат да бъдат близки.