Денков: Териториалните планове не затварят мини и ТЕЦ-ове

Това заяви премиерът след като нито един представител на протестиращите енергетици и миньори не се яви на среща с него

Новини
17:20 - 01 Октомври 2023
3618
Денков: Териториалните планове не затварят мини и ТЕЦ-ове

Имаме нужда от съгласие как да се развие енергетиката в следващите 20 години. За да има такова, първо трябва да има разговор, но не чрез мегафони, а като седнат представители на всички страни на преговори.

Затова поканихме днес представителите на синдикалните организации по всички въпроси, които вълнуват миньори и енергетиците. Така няма да решим проблемите в енергетиката. Териториалните планове не затварят мини и ТЕЦ-ове.

Тяхната цел е да привлекат 4 млрд. лева във въглищните региони чрез няколко различни европейски програми.

Това заяви премиерът Николай Денков. Той организира среща в Министерския съвет с протестиращите енергетици и миньори, на която никой техен представител не се яви.

По думите му средствата са предназначение за развитие на регионите. "Трябва да ги поискаме, спазвайки европейските правила.

С предаването на документите преговорите с ЕК тепърва започват.

В предстоящия много важен етап ще водим преговори по всички точки в ПВУ в сектор "Енергетика". Няма текст в териториалните планове, който да предвижда затваряне на въглищни централи. Те предвиждат осигуряване на бъдеще на хората в регионите за устойчиви работни места и модерни предприятия. Териториалните планове са предадени на последната възможна дата и трябва да получат одобрение от ЕК и всички държави членки до 31 декември тази година. Всички останали държави ги предадоха отдавна, ние сме последни. Имаме точно два месеца за преговори, очакваме синдикатите за разговор по същество, за да подготвим аргументите и да поставим исканията си", призова Денков. 

Премиерът е категоричен - няма дати за затваряне на конкретни въглищни централи.

"Ще подсигурим необходимите базови мощности поне до 2038 г., за да гарантираме енергийната сигурност. Дори когато спре производството на ток от въглища, самите предприятия ще продължат работата по трансформация поне още 5-10 години след затварянето. Има възможност за създаване на държавен оператор за конверсия на въглищните региони, който може да осигури заетост и да подготви публични терени за развитие на нови икономически дейности. Докато въглищните предприятия ще рекултивират своите площи, за да може на тяхно място да има поля и гори, държавното предприятие ще конвертира други площи, подходящи за индустриална дейност", разкри той. 

Министър-председателят получи отказ за среща и от страна на лидерите на КНСБ и КТ „Подкрепа”, и от представителите на ресорните федерации.