Депутатите борят корупцията с три законопроекта

Да се декларират сделки за над 5 000 лв., когато са от името на 3-ти лица, предлагат от "Възраждане"

Новини
11:44 - 04 Юли 2025
638
Депутатите борят корупцията с три законопроекта

Депутатите се заеха с три проекта на антикорупционното законодателство - на "Възраждане", на ПП-ДБ и на ГЕРБ. В предложенията на "Възраждане" се отбелязва, че с оглед на придобиването на имущество на името на трети лица, а не на името на проверяваното лице, следва да бъдат декларирани и сделки за имущество и права на стойност над 5 000 лева, по които проверяваното лице е действало като пълномощник. Предлага се за ефективното осъществяване на проверки лицата да бъдат задължени да декларират и своите пътувания от всякакво естество извън страната.

На разследващите инспектори на комисията следва да бъдат дадени правомощия за разкриване на банкова, застрахователна и осигурителна тайна за проверяваните лица. Предлага се крайният срок на проверките да бъде удължен до пет години след напускане на заеманата публична длъжност, а сроковете за проверка назад във времето да бъдат унифицирани на тригодишен период.

Въвежда се изискване при заемане на длъжността член на Комисията да бъдат декларирани и задължения към частни кредитори в размер над 50 000 лева, и се създава възможност за отстраняване на член на Комисията при уронване на престижа на държавната власт, като същевременно се намаляват изискванията за започване на такава инициатива - до подписите от една парламентарна група.

Според "Възраждане", с оглед по-доброто взаимодействие между Комисията и прокуратурата, е необходимо Комисията да бъде уведомявана и за предприетите ограничителни мерки и повдигнати обвинения от прокуратурата спрямо проверяваните лица.

По отношение на лицата, подаващи сигнали до Комисията, те следва да имат изрична възможност да обжалват отказите на Комисията след приключена проверка без последващи действия. Създава се процесуална възможност за Комисията да обжалва отказите на съответните органи пред съда - каквато възможност има при решенията на общинските избирателни комисии по Изборния кодекс.

Предлага се т.нар. изместване на местната подсъдност в съдебен район, съседен на този по постоянно местожителство на лицето, срещу което е заведен искът, тъй като следва да се ограничи вероятността за зависимости между това лице и съдебния състав, обичайно пребиваващи в едно и също населено място.

При провеждането на съдопроизводствата, инициирани от Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество, не следва да се дължи държавна такса, поради спецификата на тези искове.

Създава се възможност Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" да извършва проверки за корупционни престъпления чрез своя специализиран отдел "Корупция" на лица, заемащи публични длъжности с особено обществено значение.

Предлага се лицата, участващи в местната власт и местното самоуправление, санкционирани за корупция или за конфликт на интереси, да бъдат публично обявявани с цел превенция.

С предложения законопроект на ПП-ДБ се премахва изискването за мнозинство от две трети за избор на членове на Комисията, в съответствие с решение на Конституционния съд за възможността за въвеждане на законово ниво на мнозинства, различни от определените в Конституцията на България.

Прецизират се и преходните и заключителни разпоредби, с които членовете на закритите комисии изпълняват временно функциите на членове на новите, като се добавя изричната възможност за освобождаване на временно изпълняващите длъжността. Премахва се правото на запазване на заеманата длъжност преди закриването на комисиите като нецелесъобразно и се въвежда ред за временно изпълняване на функциите на председател на Комисията на ротационен принцип до избор на постоянен състав.

Въвежда се и преходна разпоредба по отношение на част от правомощията на директора на дирекция "Противодействие на корупцията", които до назначаването на нови членове на Комисията, съответно на директор по установения ред, се упражняват от самата комисия. Решенията в този период следва да се вземат с единодушие, поради високия риск от злоупотреби със съответните правомощия.

Законодателната инициатива на ГЕРБ има за цел привеждане на Закона за противодействие на корупцията в съответствие с Конституцията на България, както и преодоляване на някои законодателни несъвършенства.

Създава се възможност номинационната комисия да провежда заседания и да приема решения с мнозинство от не по-малко от две трети от състава ѝ, когато обективни обстоятелства налагат това. Предлага се разширяване на приложното поле на закона в чл. 6 относно лицата, заемащи публични длъжности, с оглед отстраняване на установени пропуски в действащата уредба.

Вчера на заседание на ресорната комисия проектът на "Възраждане" не срещна подкрепа на първо четене. Минаха предложенията на ПП-ДБ и ГЕРБ.

Снимка: Агнес Методиева