Доц. д-р Спас Ташев пред Lupa.bg: Сърбия използва пияници за своите интереси у нас
Вече 30 години Белград внушава, че част от земите ни са нейни, отбеляза историкът
Вече 30 години Сърбия внушава, че част от българските земи са нейни. Нашето мълчание позволява техните провокации да продължават. Тази политика на Белград, макар да изглежда средновековна и анахронична, никога не е променяна – загубвайки своите територии и влияние в Косово, в Босна и Херцеговина, в Черна гора, Сърбия търси компенсация на изток. Затова най-нагло посяга към българската историческа памет и територии в наши дни. Това заяви пред Lupa.bg историкът доц. д-р Спас Ташев по повод последния сръбски документален филм, в който се твърди, че „във Враца живеят шопи – сръбско племе, което е било българизирано”.
Александър Вучич
„Светът навлиза в цикъл на нестабилност и Сърбия би се възползвала от избухването на много регионални конфликти. Александър Вучич смята, че предстои поредното преразпределение на сферите на влияние в света, поради което най-вероятно се готви за това. Добре е да бъдем евроатлантици, но е още по-добре освен този основен план А, също така да имаме план Б и пр., т.е. да имаме резервни варианти, чрез които да отстояваме своя национален интерес”, съветва историкът.
„Сърбия вече 30 години твърди, че племето шопи е сръбско. Навсякъде, където живеят шопи, според нея това са сърби. По тази изкривена "логика" в София например живеят българизирани сърби. Дълго време мълчахме за Поморавието, а има толкова много сръбски документи в това число и в масовия сръбски периодичен печат от началото на 19-ти век, в които се казва, че Ниш, Пирот и Враня са български градове. Когато нашите възрожденци чуват, че Сърбия има претенции към тези региони, те се подсмихват и си казват: „Това е българско, няма как да го дадем”. Но ето, че историята ги опроверга и докато Сърбия не получи урок за прегрешенията си от миналото, тя ще продължава със същия апетит да разяжда българската територия”, предупреди доц. д-р Спас Ташев.
"От няколко години Сърбия работи активно на наша територия, основно по линията на трансграничен културен обмен се лансира идеята, че отвъд границата живеят шопи и торлаци, които са сърби. Западната ни съседка се интересува в по-западналите наши селища кои хора са алкохолици, кои са склонни да получават почерпки и чрез тях осъществява своята пропаганда на най-ниско ниво. Лансира се непрекъснато сръбската кафанска музика, внушава се на населението, че това е неговата музика.
А ние стоим и гледаме като вцепенени как народа ни е тровен и разяждан отвътре. Крайно време е да се събудим от този дълбок сън”, призова историкът.
Враца е част от Шопската област, населявана от шопи - които Сърбия обявява за племе, което е част от сръбския народ. След Берлинския конгрес от 1878 година според Белград това население е българизирано. По този начин се представя българският град Враца в "документален" филм за последните дни от живота на сръбския княз Михаил Обренович.
В сериала, озаглавен: "В каква мисловна битка изпадам", се обръща специално внимание на Анастас Йованович, който е близък с Обренович. Такива личности като Атанас Йованович са много, защото по времето на османското владичество Балканите се освобождават постепенно от периферията към центъра. Много българи се борят за свободата на Сърбия и Гърция. В сръбската лента обаче се премълчават част от фактите и се твърди, че "Анастас е много важна личност в сръбската история от 19-ти век". "Той е предупреждавал многократно княза за опасността от атентат срещу него", се казва още в сериала.
"Анастас Йованович е роден през 1817 година във Враца, в тогавашната Османска империя. Този град днес се намира в България. Баща му се казва Йован, а майка му Мария. Враца е част от Шоплука - област, населявана от шопи, племе което е част от сръбския народ. След Берлинския конгрес от 1878 година те са българизирани", пишат сръбски медии. Анастас Йованович е първият литограф в Сърбия. Михаил Обренович /1823-1868/ управлява на два пъти Сърбия. Първият от 1839 до 1842 година, а вторият от 1860 до убийството му през 1868 година. След като постига спорузумения с Османската империя, той разпуска българската легия на Георги Раковски в Белград.